درسنامه امام حسین (ع) 9

درس نهم

 

           در قصر یزید

 

حسين مظهر آزادگي و آزاديست                          خوشا کسي که چنينش مرام و آيين است

        نه ظلم کن به کسي نه زير بار ظلم رو                        که اين مرام حسين است و منطق دين است

 

"شام"

وقتي خبر ورود اسرا را به اهل شام دادند مردم به سرعت به آذين بندي و آب و جارو کردن شهرشان پرداختند و شيريني پخش مي‌کردند. زن‌ها و بچه‌هاي شهر روي بام خانه‌ها رفتند تا به اسرا سنگ بزنند.

اسرا را از يکي از دروازه‌هاي اصلي و شلوغ شهر وارد کردند، در حالي‌که مردم در دو سمت خيابان ايستاده بودند و به سمت کاروان سنگ مي‌زند وآنها را مسخره مي‌کردند. تا قصر يزيد فاصله زيادي بود و تا رسيدن به آنجا اسرا خيلي اذيت شدند و کسي از اسرا سالم به قصر يزيد نرسيد.

 

"قصر يزيد "

همه اسرا دست بسته و به هم زنجير شده و با سر و صورت مجروح و زخمي وارد قصر يزيد شدند و جلوي يزيد ايستادند. امام سجاد(ع) به يزيد فرمود: "‌اي يزيد! اگر رسول خدا صلي الله عليه و آله ما را در اين حالت ببيند با تو چه کار خواهد کرد؟" يکي از دختران امام حسين(ع) فرياد زد: "اي يزيد! آيا دختران رسول خدا صلي الله عليه و آله بايد اينگونه اسير باشند؟"

اهل مجلس با شنيدن اين جمله به گريه افتادند. يزيد وقتي اين وضع را ديد ناچار دستور داد دستهاي امام سجاد(ع) را باز کنند. در همين موقع بود که سر امام حسين (ع) را داخل يک تشت وارد مجلس کردند، و يزيد با چوب شروع به زدن به سر امام(ع) کرد. سپس رو به مردم کرد و با کمال بي‌شرمي گفت: ديديد خدا با اين مرد(امام حسين(ع)) که در مقابل اسلام ايستاد و مبارزه کرد چه کار کرد؟ و بعد به امام سجاد(ع) گفت: اي پسرِ‌حسين، پدرت با من که حاکم اسلام بودم جنگيد و خدا او راکشت. امام(ع) ‌فرمود: "اي يزيد! ‌واي بر تو! اگر مي‌دانستي که چه کاري کردي به کوه و بيابان فرار مي‌کردي. موقعي از کارت پشيمان خواهي شد که ديگر فايده‌اي ندارد و آن روز قيامت است."

 

بيعت با يزيد

 فرصت مناسبي براي رسوايي يزيد بود. حضرت زينب سلام الله عليها وقتي بي‌حيايي يزيد و موقعيت مناسب مجلس را ديد، با شجاعت تمام و در کمال حيا بلند شد و شروع به صحبت کرد: "اي يزيد تو فکر مي‌کني که بر ما سخت گرفتي و ما را بي‌چاره کرده‌اي؟ و ما را ذليل و خوار کرده‌اي؟ و خودت پيروز شده‌اي؟ امّا نمي داني که اين مهلتي است که خدا به تو داده تا بر گناهان خود بيفزائي. آيا سزاوار است که دختران و زنان خود را پشت پرده از نظر مردم پنهان کني و دختران رسول خدا صلي الله عليه و آله اسير باشند و شهر به شهر به گردش دربيايند. رسول خدا صلي الله عليه و آله را در روز قيامت با بار سنگيني از گناه ملاقات خواهي      کرد و آن روز آرزو مي‌کني که اي کاش دستت خشک شده بود و زبانت لال شده بود و اين کار‌هاي زشت را انجام نمي‌دادي.  با چوب بر لب ودندان ابي عبدالله سيد جوانان بهشت مي‌زني؟ و خون فرزندان پيامبر صلي الله عليه و آله را مي‌ريزي؟

خدايا حق ما را از او بگير و انتقام ما را بگير و بر اين ستمکاران عذابت را نازل کن." ‌با اين صحبت‌هاي طوفاني حضرت زينب سلام الله عليها مردم پي به جنايت يزيد بردند. دختران امام حسين(ع) با صداي بلند گريه مي‌کردند و ناله مي‌زدند که: " اي يزيد دخترانِ پيامبر خدا صلي الله عليه و آله را اسير مي‌کني؟  که با اين جمله همه حاضران در مجلس پي به غفلت و گناه خودشان بردند و شروع به گريه کردند و شروع کردند به اعتراض عليه يزيد. يزيد که جوّ مجلس را به شدّت عليه خودش مي‌ديد دستور داد تا اهل بيت عليهم السلام را به خرابه‌اي که در کنار قصر يزيد بود ببرند. گريه و ناله‌ي جان ‌سوز اهل بيت عليهم السلام همه‌ي شام را پر کرده بود. مردم شام هم با آنها هم‌ناله شدند. حتي دختران معاويه و زنان يزيد هم، لباس عزا پوشيدند و در کنار اهل بيت عليهم السلام به عزاداري براي امام حسين (ع) و شهداي کربلا عليهم السلام پرداختند.

 

 
   

 

روش؛ مانند درس دوم و سوم.

با به ترتيب نوشتن حروف بر اساس شماره‌هاي جدول، به يک حديث زيبا از امام حسين(ع) مي‌رسيم.

1- قبيله‌اي که به همراه امام سجاد(ع) شهداي کربلا را دفن کردند.     – بني اسد.(28-36-20-17-19-37)

2- امام حسين(ع) فرمودند: «مرگ براي فرزند آدم مانند ..... است براي زنان».     – زينت.(25-29-32-31)

3- خواهر امام حسين(ع)، ام المصائب.     – زينب عليها السلام.(4-26-15-16)

4- به معناي پشيمان.      – نادم.(11-10-27-14)

5- اشک ريختن.           – گريه.(3-2-8-1)

6- باغي که پيامبر اسلام صلي الله عليه و آله به حضرت زهرا عليها السلام بخشيدند.               –  فدک.(5-7-18)

7- نام صفت حضرت موسي(ع) به معناي هم صحبت خدا: «...... الله».                       – کليم.(35-23-34-21)

8- به معناي ياري کننده.             – معين.(33-30-24-12)

9- به همرا ه بازدم مي‌آيد؛ به معناي خون در عربي.      – دم.(13-9)

10- به معناي خون؛ که يکي از القاب امام حسين(ع) است.   – ثار(برگرفته از صفت «ثارالله» که صفت امام حسين(ع) مي‌باشد).(22-17-6)

 

 رمز جدول:

امام حسين ع :

«هرگز فردي مانند من با کسي مثل يزيد بيعت نمي‌کند.»

 

توضیح
اين جمله که رمز جدول ماست جمله‌اي است از امام حسين که به وليد حاکم مدينه فرمود حضرت مي‌فرمايند هرگز کسي چون من با کسي چون يزيد بيعت نمي‌کند امام حسين مي‌فرمايند: براي من بعنوان يک مسلمان آزاده به هيچ وجه شايسته نيست تا کسي مثل يزيد که انساني است فاسق،‌گناهکار  و دشمن سرسخت اسلام را حاکم مسلمانان بدانم. نکته‌اي که در اين جمله وجود دارد اين است که امام نمي‌گويد که من با يزيد بيعت نمي‌کنم بلکه مي‌گويد کسي مثل من با کسي مثل يزيد بيعت نمي‌کند يعني مي‌خواهند بگويند براي همه مسلمانان واقعي در هر زمان عار است که با يک فاسق گناهکار بيعت و دوستي کنند. امام با اين جمله خود به همه مسلمانان در همه دورانهاي تاريخ اين درس آزادي و آزادگي را دادند تا راه براي همه انسانها مشخص باشد.

 

 حدیث درس

پيامبر اکرم صلي الله عليه و آله :

"الحسنُ والحسينُ سيّدا شبابِ أهلّ الجَنّة"

"حسن و حسين عليهما السلام دوآقاي جوانان اهل بهشتند."

 

 
 

 شعر درس

با خدا جا در دل اهل ولا دارد حسين                        هر طرف رو آوري صد کربلا دارد حسين

ما به دشت کربلا از او مزاري ديده‌ايم                    در دل هر شيعه يک صحن و سرا دارد حسين

هر دلي با ياد او دارد هزاران نينوا                                 گرچه رو بر روي خاک نينوا دارد حسين

اين شنيدي هست قرآن زينت هر خانه‌اي                       جا چو قرآن در تمام خانه‌ها دارد حسين

جاي قرآن و حسين در سينه پيغمبر است                   بلکه جا بر روي دوش مصطفي دارد حسين

 

 

سوال

     آيا اسرا در شام توانستند يزيد را رسوا کنند؟

 

 

خلاصه

اسرا نهايتاً وارد شهر شام شدند و وارد مجلس يزيد شدند. در مجلس يزيد، حضرت زينب عليها السلام و حضرت سجاد (ع) با سخنراني‌هاي آتشين خودشان، مجلس را زير و رو کردند و کار به جايي کشيده شد که يزيد رسوا شد و يزيد مجبور شد امام سجاد (ع) و اسرا را در خرابه‌اي نزديک قصر جاي دهد.