طرح درس با امام زمان ابتدایی


14
موضوع: آشنایی با امام زمان ویژه مقطع ابتدایی
سلام بچه های عزیز حال شما خوبه. امیدوارم همیشه سالم و سرحال باشید.
امروز من خیلی خوشحالم، سر از پا نمی شناسم. چرا؟
چون این روزها ایام میلاد با سعادت امام مهربان همة ماست.
امروز برای اینکه کمی بیشتر با امام زمان آشنا بشویم میخواهم یک کاری انجام دهم اما قبل آن بیایید با هم شادی کنیم.
مثلا ًمن الآن شروع میکنم شعر خواندن. با لبهای خندان و قیافه و چهره شاد.
آماده اید:
ای یادگار مصطفی
ای رهبر گیتی بیا
ای جان وای جانان
ای دلبر ودلدار من
ای ناجی مستضعفان
ای یاور ما شیعیان

مهدی بیا مهدی بیا
مهدي بيا مهدي بيا
مهدی بیا مهدی بیا
مهدي بيا مهدي بيا
مهدی بیا مهدی بیا

 ای نور چشم مرتضی بیا
ای محور هستی بیا
ای قلب من ایمان من
ای بلبل گلزار من
ای دشمن مستکبران
کوبنده ستمگران
ای حجت صاحب زمان 
ای داور کون و مکان
مهدي بيا مهدي بیا
خب حالا نوبت آن کار اصلی میشود. ما در این جا تعدادی کارت شماره گذاری شده داریم که من به صورت اتفاقی بین شما تقسیم میکنم و بعد یکی یکی از شمارة 1 تا آخر را صدا میزنم و به هر شماره ای میرسیم شخصی که کارت آن شماره را دارد بلند میشود و به بقیه نشان میدهد و نوشتة روی کارت را بلند میخواند و من هم در مورد نوشتة روی کارت مقداری توضیح میدهم. حالا کارتها را مخلوط میکنم و به پشت، جلوی شما میگیرم و شما به دلخواه خود نفری یک کارت بردارید. اگر هم زیاد آمد من چند شماره شانسی میگویم و کارتهای زیاد آمده را به آنها می دهیم.

1) چندمین امام؟ امام دوازدهم هستند – بچه ها بیایید اسامی مقدس اولین تا آخرین امام را با هم زمزمه کنیم.

2) نام ایشان؟ ایشان هم نام پیامبر صلی الله علیه وآله هستند م ح م د

3) القاب ایشان؟  مهدی، قائم ، بقیة الله، صاحب الزمان، حجت الله، منتظر، خلف صالح

4) کنیه ایشان؟ – در عرب رسم است اگر کسی را بخواهند با احترام صدا بزنند با کنیه صدا می زنند – ابوالقاسم (در کتاب النجم الثاقب 182 لقب و کنیه برای امام ذکر شده)

5) روز تولد؟  سحرگاه جمعه 15 شعبان.

6) سال تولد؟  255  هجری قمری
 
7) محل تولد؟  منزل امام عسکری علیه السلام در شهر سامرا.

8) پدر بزرگوار؟  امام حسن عسکری علیه السلام.

9) مادرگرامی؟ حضرت نرجس خاتون سلام الله علیها.

10) کیفیت و چگونگی تولد؟ روز پنج شنبه بود.
 - امام حسن عسکری علیه السلام خدمتکار خود را به در خانة حکیمه خاتون فرستاد، حکیمه خاتون عمة امام حسن عسکری علیه السلام بود. آمد پشت در گفت: کیست؟
- باز کنید من هستم.
- عقید ( نام خدمتکار امام ) تو هستی؟ اینجا چکار داری؟ عقید با سر و صورتی پوشانده و با ترسی از جاسوسان خلیفه آمده بود.
- امام فرمود امشب حتماً برای شام خدمت ایشان برسید، حکیمه خاتون مضطرب شده و تعجب کرد.
- خبری شده؟
– نمیدانم.
- باشد می آیم سلام برسان.
حکیمه در را بست و به اتاق خود رفت و شروع کردن به فکر کردن آخر چه شده که اینگونه پیام فرستاده؟
با خود می اندیشید چه اتفاقی افتاده؟ برادرزاده اش با او چه کار دارد؟
غروب آمادة رفتن شد. پس از طی کردن کوچه ها، به خانة امام حسن عسکری علیه السلام رسید و در زد. مثل همیشه با استقبال گرم امام و نرجس رو به رو شد. نرجس پا پیش گذاشت و کفشهای حکیمه، عمة مهربان شوهرش را از پایش بیرون آورد و او را بالای اتاق نشاند.
حکیمه به برادرزاده اش گفت:
- حسن جان، خبری شده که برایم قاصد فرستاده ای؟
- آری عمه جان، امشب همان شب موعود است. شب نیمه شعبان خداوند حجت خود را آشکار میسازد و فرزندی به دنیا می آید که زمین را پر از عدل و داد میکند.
- چه خوب. حالا، مادر خوشبخت این کودک کیست که چنین افتخار بزرگی نصیبش شده؟
- نرجس
حکیمه خندید و گفت: نرجس؟ مگر نرجس حامله است؟
- آری عمه جان.
- ولی ... شکمش که برآمده نیست.
نرجس که شاهد گفت و گوی حکیمه با شوهرش بود، سرش را پایین انداخت و خجالت کشید.
پس از اذان مغرب، نماز خواندند و سر سفره شام نشستند، حکیمه با دقت حرکات نرجس را زیر نظر داشت. با خود گفت: معمولاً زنها در ماه های آخر بارداری سنگین میشوند. پس چگونه نرجس این قدر سبک و سرحال کارهایش را انجام میدهد.
وقت خواب رسید و حکیمه و نرجس در اتاقی خوابیدند. شب از نیمه گذشته بود که حکیمه به مانند هر شب، برای خواندن نماز شب برخاست. نگاهی به نرجس کرد و دید به خواب عمیقی رفته. نماز شبش را خواند و مشغول ذکر و دعا شد. بار دیگرنگاهی به نرجس انداخت. او آرام خوابیده بود. با خود فکر کرد چرا برادرزاده اش امشب را شب موعود می داند.
آخر مردها از درد بارداری و وضعِ حمل آگاه نیستند. در این فکر بود که صدای امام حسن عسکری علیه السلام را از اتاق مجاور شنید: عمه جان، شتاب نکن. وعدة خدا نزدیک است. حکیمه به رختخوابش بازگشت؛ اما خوابش نبرد. پس از چند لحظه، نرجس برخاست و نماز شب خواند و خوابید. هنوز چند دقیقه نگذشته بود که سراسیمه بلند شد. حکیمه نیز برخاست و پیش نرجس رفت و گفت:
- عزیزم، چیزی شده؟ خواب بدی دیدی؟ میخواهی برایت آب بیاورم؟
عرق سردی روی پیشانی نرجس نشست. دستی به شکمش کشید و با اشاره آب خواست.
دیگر چیزی نفهمیدند و هنگامی به خود آمدند، دیدند نوزادی متولد شده که با نوزادان دیگر تفاوت دارد. تمیز و پاکیزه بود و به حال سجده نشسته بود. حکیمه و نرجس با تعجب او را نگاه می کردند.
صدای امام حسن عسکری علیه السلام از اتاق دیگر شنیده شد: عمه، فرزندم را نزد من بیاور. حکیمه نوزاد نو رسیده را پیش برادرزاده اش برد و امام دست روی بدن نوزاد کشید و گفت: سخن بگو عزیز دلم. پدرت میخواهد صدایت را بشنود.
حکیمه به برادر زاده اش گفت:
- مگر بچه می تواند حرف بزند؟
- از امر خدا تعجب نکن! خدای تعالی ما را در کودکی به حکمت گویا می کند و در بزرگی، روی زمین حجت خدا قرار میدهد
حکیمه اگر با چشمهای خود نمیدید، هرگز قبول نمیکرد که کودکی در آغاز تولد شیوا سخن بگوید. نوزاد در آغوش پدرش لب به سخن گشود: گواهی می دهم که معبودی جز خدای یگانه نیست و محمد صلی الله علیه و آله آخرین فرستادة خداست..
سپس بر امیرمؤمنان، علی علیه السلام و امامانِ پس از او درود فرستاد و آنگاه سکوت کرد.
امام حسن عسکری علیه السلام لب کودکش را بوسید و او را به عمه اش داد تا به مادرش بسپارد.

11) خلیفه وقت؟  تا سال 279 معتمد بود و بعد از آن به مدت 10 سال معتضد بود.

12) کودکی؟ 7 روز از تولد امام زمان علیه السلام گذشته بود که امام عسکری به حکیمه فرمود فرزندم را نزد من بیاور وقتی حضرت را در آغوش گرفتند فرمودند: پسرم سخن بگو، نوزاد زبان گشود و شروع کرد فرمود: «اشهد أن لا اله الا الله و اشهد أنّ محمد..........» گواهی میدهم معبودی جز خدای یگانه نیست و سپس بر پیمبری حضرت محمد وامامت امیرالمؤمنین و همة امامان تا پدر بزرگوارش شهادت دادند

13) شهادت پدر؟  در روز هشتم ربیع الثانی سال 260 هجری قمری امام حسن عسکری علیه السلام با سم به شهادت رساندند. برادر ایشان معروف به جعفر کذاب که میگفت: بعد از امام عسکری علیه السلام من جانشین او هستم بر پیکر مطهر امام حاضر شد تا نماز به جا بیاورد. هنوز تکبیرة الاحرام را نگفته بود که امام مهدی علیه السلام که 5 سال بیشتر نداشتند از راه رسیدند لباس او را گرفتند و فرمودند: فقط امام بر امام نماز میخواند و حضرت بر جنازه مطهر پدرشان نماز خواندند.

14) امامت حضرت؟ با شهادت پدر بزرگوار امام زمان علیه السلام در سن 5 سالگی به امامت رسیدند.

15) غیبت صغری؟ همزمان با شروع امامت، امام در پردة غیبت به سر می بردند. غیبت کوتاهی که 69 سال طول کشید.

16) چگونگی ارتباط با مردم؟ در این مدت امام توسط بعضی شیعیان خاص چه حضوری و چه توسط نامه نگاری به امور جامعه و شیعیان رسیدگی می کردند.

17) نواب اربعه؟  ایشان چهار نفری بودند که در زمان غیبت صغری نائب و رابط بین امام و شیعیان بودند که اسامی آنان عبارتند از: 1. عثمان بن سعید عَمری 2. محمد بن عثمان عَمری 3. حسین بن روح نوبختی 4. علی بن محمد سَمُری.

18) غیبت کبری؟ غیبت کبری از سال 329 هجری قمری آغاز شد و تا به امروز طول کشیده حدود 1113سال.

19) چرا غیبت کبری؟  خداوند 11 امام به انسانها داد اما آنها قدر هیچکدام را ندانستند وبیم آن می رفت این امام عزیز هم به شهادت برسد، پس خداوند او را از چشم ها پنهان کرد تا زمانی که مردم قدر ایشان را بدانند و دلیل دیگر غیبت آزمایش کردن است که چه مقدار دین مردم استوار است.

20) چگونگی ارتباط با شیعیان؟ در غیبت صغری امام توسط نواب اربعه با مردم ارتباط داشتند اما در زمان غیبت کبری دیگر نایب خاصی وجود ندارد و ما شیعیان باید به نواب عام رجوع کنیم. خود امام عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف فرمودند: در زمان غیبت ما به راویان حدیث ما یعنی همان فقها و مراجع تقلید یا بهتر بگویم ولی فقیه که در زمان حاضر رهبر عزیزمان آیت الله خامنه ای هستند در دین رجوع کنیم.

21) ادیان دیگر؟ بچه های عزیز غیر از دین اسلام و مذهب شیعه تمام ادیان الهی به شخصی مقدس در آخر الزمان اعتقاد دارند که او را به صفتی می شناسند.
 
اجرای مسابقه برای شناخت صفت ممتاز در ادیان الهی:
برای این که این صفت را پیدا کنیم یک راز گلها با هم اجرا می کنیم.
1. نام مادر حضرت عیسی علیه السلام
2. نام امام دوم
3. یکی از فروع دین که برای انجام آن به مکه میروند
4. بنیانگذار جمهوری اسلامی

حالا حروف آخر کلمات بدست آمده را به ترتیب کنار هم قرار دهید چه می شود؛ بله کلمة رمزها کلمة (منجی) دوستان منجی به معنای نجات دهنده است.
یهودیان، مسیحیان، زرتشتیان و بسیاری ادیان دیگر نیز چشم به راه آمدن منجی هستند. همه معتقدند قبل از ظهور، نیروهای شیطانی و ظالمان و ستمگران ظاهر خواهند شد و منجی موعود با آنها مقابله خواهد کرد.

22) دستان شفا بخش: سالها پیش در روزگاران قدیم پسری به نام محمد زندگی می کرد. او 10 ساله بود که به مریضی سختی مبتلا شد. آنچنان سخت که طبیبان آن زمان از او قطع امید کردند. روز به روز بیماری او شدیدتر می شد و دیگر امیدی به زنده ماندنش نبود. یک شب تمام اطرافیان یقین کردند که او تا صبح دوام نمی آورد و میمیرد. آنها خود را برای مراسم سوگواری او آماده میکردند. محمد پسر با ایمانی بود و علاقة خاصی به معصومین داشت و آرزویش این بود که در علم و دانش دینی و اسلامی به مقامات بالایی دست پیدا کند، اما افسوس میخورد چون او با مرگ چند قدمی بیشتر فاصله نداشت. در آن شب بین خواب و بیداری یکایک 14 معصوم علیهم السلام در نظرش می گذشتند و او بر آنان سلام و عرض ادب می کرد تا اینکه به امام زمان رسید و در حالی که گریه می کرد میگفت: ای آقای من، ای مولای من میترسم بر اثر این بیماری بمیرم و به هدف خود در علم و عمل دست نیابم. امام زمان فرمود: نترس زیرا تو بر اثر این بیماری نخواهی مرد، به اذن خدا تو شفا پیدا خواهی کرد و عمری طولانی و با برکت خواهی داشت. سپس امام مهدی ارواحنا فداه ظرف شربتی را  که در دست داشت به او داد و فرمود: بخور. محمد از آن شربت نوشید عجب شربت گوارایی! بلافاصله بعد از اینکه شربت را میل کرد شفا یافت. دیگر ذره ای احساس ناراحتی و مریضی نداشت. آن محمدی که داشت می مُرد و نمیتوانست حرکت کند همان لحظه برخاست و روبروی اطرافیان و آشنایانش نشست. همه اشک ریزان فهمیدند او شفا یافته. آنها خدا را به خاطر این موهبت شکرگذاری کردند و محمد چند روز بعد جریان را برای آنها تعریف کرد. او همان طور که امام علیه السلام فرموده بود عمری دراز یافت و در این مدت خدمات بسیاری به اسلام و شیعه ارزانی داشت. او موفق شد یکی از بهترین کتابهای حدیثی و روایی را به نام وسایل الشیعه بنویسد که هنوز که هنوز است علما از آن کتاب بسیار استفاده میکنند نام کامل محمد این بود: محمد بن حسن جبل عاملی معروف به شیخ حر عاملی. در طول زمان غیبت امام، بسیار از این موارد دیده شد که ایشان از کار شیعیان و دوستدارانش گره های بزرگی باز کرده اند. در زمان حاضر نیز بسیار اتفاق افتاده حتی همین الآن در مسجد مقدس جمکران نوجوانان و کودکانی هم سن و سال شما توسط ایشان شفا یافته اند. این است امام مهربون ما او که از مادر برای ما مهربانتر است و بسیار ما شیعیان مخصوصاً شما بچه ها را به خاطر دلهای پاکتان دوست دارد. چه بسیار که برای ما دعا می کند و مشکلاتی را که ما خبر نداریم به واسطة دعای ایشان از ما دور میشود. اما بچه ها نوبت چه شماره و چه  کسی است؟ این شماره بسیار مهم است پس خوب دقت کنید.

23) وظیفه شیعیان در عصر غیبت؟ اگر موافق باشید برای بدست آوردن جواب این سؤال یک مسابقه با دایره ها اجرا کنیم . هر کسی آماده نیست بلند صلوات نفرسته.
 
 

1. پیامبری که شمشیر و زره می ساخت؟ داوود علیه السلام
2. روز شهادت امام حسین علیه السلام؟ عاشورا
3. نام اولین پیامبر خداوند؟ آدم علیه السلام
4. دومین اصل از اصول دین؟ نبوت
5. یار شجاع امیرالمؤمنین؟ مالک اشتر
6. احترام به آن دو نفر واجب است؟ والدین
7. نام دیگر تله؟ دام
8. اولین کلمه نام گروه تبلیغی ما؟ نسیم
9. دومین کلمه نام گروه تبلیغی ما؟ وصال
10. نام دیگر شیطان؟ ابلیس
11. به جانشینان امام زمان گفته می شد؟ نواب اربعه
12. یکی از فروع دین به معنای دوستی با دوستان خدا؟ تولی
13. ستم کردن به دیگران؟ ظلم
14. نام برادر باوفای امام حسین علیهما السلام؟ اباالفضل علیه السلام
15. نام زیبای امام هشتم؟ رضا علیه السلام
16. دوست خواندنی؟ کتاب
17. نوشیدنی حرام؟ شراب
18. پیامبر زیبا روی؟ یوسف علیه السلام
19. نباید به آن دل بست؟ دنیا
20. شکرش واجب است؟ نعمت
خب حالا بچه های عزیز حروف اول کلمات بدست آمده را به ترتیب کنار هم قرار دهید تا رمز جدول و همچنین جواب سؤال ما معلوم شود
آفرین: رمز جدول میشه دعانمودن و انتظارکشیدن
      

اول برویم سراغ انتظار؛ بچه ها ما سه نوع انتظار داریم که برایتان می گویم:از اینجا تا شماره 38 کارتها نزد مربی است.

24) انتظار دروغین؟ بچه ها انتظار دروغین مثل اینکه پدر شما رفته مکه و به ما می گویند قرار است دوشنبه بیاید و اصلاً برای ما فرقی نکند کی می آید فقط میدانیم که قرار است دوشنبه بیاید. و دست روی دست میگذاریم تا بیاید و هیچ کاری نمی کنیم و قضیه امام زمان علیه السلام هم همین گونه است عده ای هستند که می دانند امام زمانی هست قرار هست بیابید ولی اصلا هیچ کاری نمی کنند.
 
25) انتظار زبانی؟ باز هم همان مثال که قرار است پدر شما بیاید و مطمئن هستید که مثلا دوشنبه می آید اما به آن صورت کاری نمیکنید و تنها کاری که میکنید دعا میکنید که انشاءالله پدر شما به سلامت برگردد و اتفاقی برایش پیش نیاید و وضعیت موجود را تحمل میکنید و به امید اینکه قرار است بیاید مینشینید و در مورد امام زمان ارواحنا فداه هم همینطور است که عده ای میگویند ما منتظر امام زمان علیه السلام هستیم و کاری جز دعا کردن انجام نمیدهند و به امید یک آیندة بهتر نشسته اند و انتظار میکشد و این دو انتظار انسان را گوشه گیر میکند.
 
26) انتظار واقعی؟ برویم سراغ مثال خودمان و ببینیم انتظار واقعی کشیدن برای پدر چیست؟ انتظار واقعی جایی است که انسان میداند دوشنبه قرار است پدرش از مکه بیاید پس اولاً: برایش دعا میکند که به سلامتی برگردد
ثانیاً: مقدمات آمدنش را فراهم میکند مثلاً شروع میکند خانه را جاروب کردن، میوه و شیرینی برای مهمانان خریدن و غذا سفارش دادن و به استقبال پدرش می رود..
و ثالثاً: وقتی آمد باز هم فعال است و از مهمانهای پدرش پذیرایی می کند و هر کاری پدرش گفت انجام میدهد.
در مورد امام زمان علیه السلام هم همینطور است منتظر واقعی کسی است که نه تنها برای آمدن امام مهربان خود دعا می کند بلکه مقدمات آمدنش را فراهم مینماید. یعنی از یک طرف میگوید خدایا خودت فرج امام زمان را برسان و کاری کن که ایشان هر چه زودتر برسند و ظهور کنند و از طرف دیگر خود را آماده آمدن امام زمان علیه السلام میکند. همیشه در فکر یاری کردن ایشان است.
 

حالا کسی که می خواهد یار امام زمان علیه السلام باشد چه کارمی کند؟ اولین کاری که انجام میدهد:

27) معرفت:  معرفتش را نسبت به ایشان زیاد میکند. ممکن است کسی بگوید حاج آقا معرفت چیست؟ بچه ها  معرفت یعنی: شناخت پیدا کردن نسبت به ایشان، حالا از چه راهی می شود معرفت پیدا کرد بله (1) با خواندن کتابهایی در مورد ایشان است (2) خواندن بعضی دعاها (3) شنیدن از کسانی که در مورد امام زمان چیزهایی میدانند.
دومین کاری که باید انجام دهیم طبق فرمایش امام صادق علیه السلام این است: آقا فرمودند: هر کس میخواهد در زمرة یاران حضرت مهدی علیه السلام باشد باید دارای

28) اخلاق شایسته و نیکو باشد پس باید اخلاقمان همانی باشد که امام زمان علیه السلام نیز آنگونه رضایت داد. سومین کاری که باید انجام دهیم
 
29) ترک گناه  است که باز امام صادق علیه السلام فرمودند: منتظران همواره مواظبند در دام گناه گرفتار نشوند.

30) امر به معروف و نهی از منکر چهارمین کاری است که باید انجام دهیم. البته گاهی ممکن است مشکل باشد اما به هرحال نشانه کسی که منتظر امام زمان علیه السلام است همین است چگونه امر به معروف و نهی از منکر کنیم؟ مربی اجازه دهد بچه ها نظر دهند و بعد خود تصحیح یا تکمیل کند
بله بچه ها همینطور که بعضی از شما اشاره کردید مثلاً: اطرافیان و دوستان و فامیل خود را به انجام واجب و کارهای خوب دعوت کنیم و از کارهای بد و حرام منع کنیم البته خیلی مؤدبانه و با احترام و دوستانه؛ مثلاً اگر میبینیم دوستمان گناه میکند مثل: غیبت کردن، دروغ گفتن، مسخره کردن و... خیلی محبت آمیز بگوئیم بهتر نیست این کار را انجام ندهی؟ امام زمان علیه السلام از این کار راضی نیستند و شما میتوانی با گناه نکردن ایشان را خوشحال کنی و دوست امام عصر و خداوند باشی، پنجمین کار و مهمترین کار

31) محبت به امام است. بچه ها همه این کارها را انجام میدهیم تا نسبت به امام محبت پیدا کنیم؛ از جمله کارهای دیگری که می توانیم انجام دهیم تا محبت ما نسبت به ایشان زیاد شود عبارتند از:

32) دادن صدقه برای امام زمان علیه السلام کم یا زیا د فرقی نمیکند مهم این است که آنچه برای شما مقدور است بدهید حتی اگر خیلی کم باشد مثلاً روزی 50 تومان.

33) خواندن دعای عهد امام زمان علیه السلام هر زمان که توانستید این دعا را بخوانید هر چقدر که حال دارید و دوست دارید

34) خواندن نماز اول وقت، ما با نماز اول وقت خواندن، هم به وظیفه خود عمل کرده ایم و هم رضایت خدا را به دست آورده ایم و هم به امام زمان علیه السلام اقتدا نموده ایم.

35) زیاد صلوات فرستادن همراه با و عجل فرجهم والعن اعدائهم این کار بسیار ثواب دارد...

36) پایبندی به احکام دین هر آنچه دین مبین اسلام از ما خواسته انجام دهیم...

و اما
37)دعا کردن بچه ها برای دعا کردن همینقدر بگویم که هر کس برای فرج امام زمان دعا کند آقا خودشان فرمودند: من برایش دعا می کنم. چقدر زیباست وقتی امام زمان علیه السلام برای ما دعا کنند و مطمئناً دعای ایشان اجابت می شود بچه ها در روایت داریم امام زمان علیه السلام از مادر نسبت به شیعیان مهربانتر هستند. دیده اید مثلاً مادرتان چقدر شما را دوست دارد، وقتی مریض می شوید ناراحت می شود.
نمیتواند ببیند به شما سختی میرسد. حالا امام زمان علیه السلام حتی از مادر هم نسبت به ما دلسوزترند. این قدر این آقای ما مهربان هست. اینقدر این امام مهربان شما بچه ها رادوست دارد. همیشه برای شما دعا میکند. همیشه از خدا می خواهد گناهان ما را ببخشد. بچه ها نکند ما با گناهانمان قلب امام زمان علیه السلام را بشکنیم. هر وقت خواستید گناه کنید پیش خودتان بگویید دلت می آید امام زمان ناراحت بشود. همان امام زمانی که این همه ما را دوست دارد. چه بسیار اتفاقاتی که از اول بچگی ما قرار بوده برای ما بیفتد اما با دعای امام زمان علیه السلام از ما دفع شده است. بچه ها بیاید با هم قرار بگذاریم که هر وقت هر کاری خواستی انجام دهی پیش خودت بگویی : آیا آقا راضیه؟؟؟ مثلاً: با دوستان خودتان یک جایی نشسته اید آنها می خواهند گناه کنند فلان کار اشتباه رو انجام بدهند ماهواره بینند، به نامحرم نگاه کنند و یا کسی را مسخره کنند، پیش خودت بگو من خجالت می کشم انجام نمی دهم. آنجا را (ترک) میکنم. آخر میدانید بچه ها برای چه می گویم،راستش را بخواهید نامة اعمال ما هر روز دوشنبه و پنجشنبه خدمت امام زمان علیه السلام می رسد. آقا یک نگاهی به نامة اعمال ما می اندازند. نکند درون نامة اعمال ما گناه باشد. نکند به خاطر این گناهان ما امام مهربان ما ناراحت بشوند. و چه زیباست اگر هر روز دوشنبه و پنج شنبه نامة اعمال ما خدمت امام زمان علیه السلام برسد و پر از ثواب و کارهای نیک و دعای برای ایشان باشد. آن موقع که لبخند روی لبهای نازنین ایشان می آید و از ما خشنود می شوند و برای ما دعا میکنند.

از این قسمت به بعد دوباره کارتها دست بچه ها میباشد....

38) امام وارث انبیاء: بچه های عزیز ارث یعنی چه؟ بله! یعنی چیزی از کسی به کسی رسیدن و اینجا منظور این است که بسیاری از خصوصیات انبیاء و پیامبران به امام زمان علیه السلام ارث رسیده است.

 

حالا من در قالب یک مسابقه چند تا از آنها را برایتان مثال میزنم. مسابقه دوست دارید؟ باشه!  آماده اید؟؟؟؟؟
کدام برای کدام است؟
1. حضرت ابراهیم                             2. حضرت سلیمان
3. حضرت عیسی                             4. حضرت محمد
5. حضرت نوح                                  6. حضرت یحیی
7. حضرت موسی                             8. حضرت یوسف
 
خب بچه ها من این ها را روی تخته نوشتم و کشیدم حالا نوبت شماست. دو نفر به صورت داوطلب بیایند اینجا تا با هم مسابقه را شروع کنیم. نفر اول یکی میگوید چه درست و چه غلط و بعد نفر دوم بعدی را میگوید و باز هم همین ادامه دارد و هر کدام که درست بود ما روی آنها خط میکشیم تا همة آنها به هم جفت شوند و بعد هر کسی امتیاز بیشتری کسب کند برنده این مسابقه است و ما با ذکر یک صلوات برای او، او را تشویق مینمائیم.  آفرین ....آفرین .......
پس نتیجه میگیریم:
1 برای 16 * (2) برای 9 * 3 –14 * 4 _ 10 * 5 _ 12 * 6 _ 11* 7 - - 13 * 8 – 15.
در این قسمت مربی در مورد هر کدام از وجه شباهتها مقداری توضیح میدهد. خب این هم از این حالا بگوئید ببینم شماره (39) دست چه کسی است. شما؟ خب بفرمائید چه چیزی روی آن نوشته و آن را بالا بگیرید تا دوستانتان به خوبی ببینند متشکرم .

39) وارث امامان: باز هم مثل قبلی یک مسابقه دیگر و دو شرکت کنندة دیگر آماده اید؟ اگر آماده اید تا من این کلمات را روی تخته مینویسم شماره 5 صلوات قرآنی برای سلامتی و تعجیل در ظهور امام زمان علیه السلام بفرستید.
1. امام علی (ع)                  2. امام صادق (ع)
3.امام حسین(ع)                 4. امام حسن (ع)
5. امام سجاد (ع)                6. امام رضا (ع)
7. امام جواد (ع)
 
این مسابقه هم مثل قبلی صورت می گیرد
(1) برای (10) * (2) برای (11) * (3) برای (14) * (4) برای (9) * (5) برای (14)* (6) برای (8) * (7) برای (12)

40) علائم ظهور؟ بچه های عزیز ما چند علامت اصلی ظهور داریم. علامت ظهور یعنی زمانی که این علامت ها و نشانه ها بوجود آمد ظهور امام زمان علیه السلام هم به دنبال آن خواهد بود از جملة  این نشانه ها (1) فراگیری ظلم وستم و گناه. در روایات آمده که در آخر الزمان قبل از ظهور دنیا پر ازظلم و ستم و قتل و کشتار خواهد شد.
(2) سخت شدن حفظ دین. گناهان زیاد میشود و دین مردم ضعیف میشود و چون دین ضعیف میشود و عدة زیادی گناهکار میشوند نگهداری دین هم بسیار سخت میشود.
(3) صیحه آسمانی. قبل از ظهور صدایی از آسمان میرسد که ای مردم ظهور امام زمان علیه السلام نزدیک است و آماده باشید.

41) مکان ظهور؟ بچه های عزیز حضرت مهدی علیه السلام در حالی که به دیوار کعبه در شهر مکه تکیه زده اند ظهور میکنند و میفرمایند:  ألا یا أهل العالم أنا بقیة الله

42) مرکز حکومت؟ مرکز حکومت امام زمان همان مرکز حکومت علی علیه السلام است! بچه ها چه کسی میداند مرکز حکومت امام علی علیه السلام کجا بوده است؟ بله مرکز حکومت امیرالمؤمنین علیه السلام شهر کوفه بوده است و امام زمان هم همانجا را نیز به عنوان مرکزحکومت بر میگزینند.

43) مشخصات ظاهری؟
(1) حضرت وقتی ظهور میکند گویا مردی 40 ساله هستند در حالی که ممکن است هزاران سال از عمر ایشان گذشته باشد
(2) پیشانی نورانی و زیبایی دارند
(3) دندانهایی موزون و بسیار سفید مثل مروارید دارند
(4) صورتی گرد و جذاب
(5) در زیبایی همچون طاووس هستند
(6) چشمانی سیاه و زیبا
(7) محاسنی پر پشت
(8) بر گونة راست حضرت خالی وجود دارد

44) حکومت امام زمان بعد از ظهور؟ حکومت امام زمان حکومتی است قرآنی و خدا پسند در آن زمان یعنی بعداز ظهور امام زمان علیه السلام ارزشهای دینی شکوفا می شوند و مشکلات مردم از بین میرود و مردم به کمال میرسند. در دولت امام زمان علیه السلام، اسلام و مسلمانان عزیز و گرامی میشوند و منافقان و کفار خوار و ذلیل و نابود می شوند. مردم به اطاعت خداوند دعوت میشوند و بزرگواری و سعادت در دنیا و آخرت نصیبشان خواهد شد. یکی از برنامه های اصلی حکومت امام زمان علیه السلام برطرف کردن فقر از جامعه به وسیلة برپایی عدالت است و همچنین در روایات آمده که پس از ظهور امام مهدی علیه السلام زمین گنجهای خود رانشان میدهد همه جا سر سبز و خرم میشود، نعمت فراوان می شود، علم بسیار پیشرفت میکند. دیگر فقیری وجود ندارد و همه از همه راضی و از زندگی خود خشنود هستند. دین مردم بسیار پیشرفت و ترقی پیدا میکند و..

45) شیرین گفته های امام مهدی علیه السلام چند روایت از زبان ایشان برایتان بازگو میکنم:
1.حضرت زهرا سلام الله علیها سرمشق و الگوی من است.
2. ما پرورش یافتة خداوند هستیم و دیگران تربیت شدگان به دست ما هستند.
3. من موجب امن و امان مردم هستم.
4. هر کس برای ظهور من وقت تعیین کند دروغ گفته است
5. خداوند به وسیلة من بلا را از خانواده و شیعیانم دور میگرداند.
6. کارهایی را انجام دهید که ما دوست داریم و از کارهایی که خوشایند ما نیست دوری گزینید.
7. هیچ چیز مثل نماز بینی شیطان را به خاک نمیمالد پس نماز بخوان و بینی شیطان را به خاک بمال.
8. هر کس برای ظهور  من دعا کند من نیز برای او دعا میکنم.

46) امام خوبم چکار کنم؟ حالا بچه ها بیائید با هم عهد ببندیم ، ممکن است کسی بپرسد آخر چگونه عهد ببندیم. من برای شما می گویم. کاری ندارد. همین الآن دستهایتان را بالا بیاورید و به هم بدهید و از صمیم قلب جهت تعجیل در فرج امام زمان علیه السلام آرام یک صلوات بفرستید. حالا چشمان خود را ببندید و به حرفهای من گوش کنید و فکر کنید. دوستان عزیز من بیائید با هم عهد ببندیم از همین کودکی، از همین نوجوانی، از همین سنی که الان داریم یار و یاور امام مهدی علیه السلام باشیم آخر بچه ها میدانید در روایت داریم که هر کس یار واقعی و منتظر واقعی امام زمان علیه السلام باشد حتی اگر هم بمیرد و ظهور بعد ازمرگ او باشد باز هم به اذن خدا به خاطر محبتی که به اهلبیت دارد زنده میشود و از قبر بیرون می آید و در رکاب امام زمان و در کنار ایشان خواهد بود.
 
پس ما اینجا با هم عهد میکنیم:
درهر زمانی، هر کاری را به هر اندازه ای که میتوانستیم برای خشنودی و رضایت امام مهدی علیه السلام، همان امام خوب و مهربان، خود انجام دهیم. همان کارهایی که گفتیم وظیفة منتظران واقعی ایشان است. حالا برای اینکه امام مهدی هم برای ما دعا کنند. دستهای خود را از هم رها کنید و رو به آسمان بگیرید و شروع کنید دعای فرج را برای خاتمه دادن به کلاسمان بخوانید.
 بسم الله الرحمن الرحیم ا للهم کن لولیک الحجة بن الحسن صلواتک علیه وعلی آبائه فی هذه الساعة و فی کل الساعة ولیا و حافظا و قائدا و ناصرا و دلیلا و عینا حتی تسکنه ارضک طوعا و تمتعه فیها طویلا برحمتک یا ارحم الراحمین
والسلام

چاپ   ایمیل