راز افرینش ، نبوت ، ولایت ، قرآن

 مجموعه طرح درسهای اعتقادی برای دانش اموزان ابتدایی

 

راز آفرينش

به نام خداوند رنگين كمان خداوند بخشنده و مهربان

بچه‌هاي خوب سلام! حال شما خوب است؟ اميدوارم در همه حال موفق و پيروز باشيد. با يك صلوات قشنگ شما براي سلامتي امام زمان(عج) حال و هواي برنامه را عوض مي‌كنيم: «اللهم صل علي محمد و آل محمد» بچه‌هاي خوب! حاضريد برنامه را با شعر شروع كنيم؟‌

شما در حالي كه شعر «قدرت خدا» را هم‌خواني مي‌كنيد، من هم عكس بعضي از نعمت‌هاي خداوند را كه در شعر آمده است در تابلو مي‌كشم. حالا با هم بخوانيد[10]. قدرت خدا

هر چه كه بيند ديده، خــدايش آفـــريــده خورشيد و ماه تابان، ستاره درخشان درخت و سبزه و گل، سوسن و سرو و سنبل جنـگل و دشت و دريا، پرندگان زيبا

اين همه را به قدرت، خدا نــمــوده خــلقت[11] [10] در حالي خواندن شعر توسط دانش‌آموزان مربي شروع به كشيدن نقاشي در تابلو را مي‌نمايد.

[11] شعر از محمد حسين بهجتي.
16

سؤال: از اين همه كوه و دريا و دشت و درخت و چشمه به چه چيزي از خدا پي مي‌بريم؟ آفرين، به عظمت و قدرت خداوند پي مي‌بريم. حالا به كمك شما به يك راز مهم برسيم. چگونه؟ با سؤال‌هايي كه از شما مي‌پرسم. شما هم حرف اول آن‌ها را در خانه‌هاي مشخص شده قرار مي‌دهيد. براي اين كه به جواب سؤال برسيم من 14 دايره را در تابلو مي‌كشم و دايره‌ها را شماره‌گذاري مي‌كنم.

17
دايره‌ها را كشيدم و شماره‌گذاري هم كردم.

سه نفر از شما به قيد قرعه شماره دفتر حضور و غياب، انتخاب مي‌شوند كه از هر كدام سه سؤال پرسيده مي‌شود. حرف اول جواب‌ها را در خانه‌هاي مشخص قرار مي‌دهم. كسي كه زودتر به پيام دايره‌ها برسد، برنده مي‌شود. سؤال‌ها[12]:

كدام صفت خداوند به معناي بخشنده است؟ رحمان (2 و5) پيامبر فرمود اگر چه چيزي به سفره آورده شد، منتظر غذاي ديگري نباشيد؟ نان (7 و13)

مغز تمام عبادت‌ها چه نام دارد؟ دعا (1، 10 و14) نماز به وقت خواندن را چه مي‌گويند؟ ادا (3 و11)

به فرمايش پيامبر(ص) بزرگ خانه چه كسي است[13]؟ خادم (9) از ماه بيش‌تر است و از سال كم‌تر. چه نام دارد؟ فصل (4)

[12] مربي به صلاحديد خود به كمك دانش‌آموزان دايره‌ها را به هم وصل مي‌نمايد و كامل مي‌كند. [13] سيد القوم خادمهم، علامه مجلسي، بحارالانوار، نشر اسلاميه، ج72، ص237.

18
قلب قرآن كدام سوره قرآن است؟‌ يس (6)

كسي كه در راه خدا از دنيا مي‌رود چه نام دارد؟ شهيد (8) يكي از مقدمات نماز كه از هر طرف بخوانيم، خودش مي‌شود، چه نام دارد؟

وضو (12) حالا حروف را به ترتيب شماره كنار هم قرار دهيد. چه به دست مي‌آيد؟

احسنت، «در آفرينش خداوند» اما اگر دايره‌ها را به هم وصل كنيم، چه به دست مي‌آيد؟

حالا اين دو را كنار هم قرار دهيد چه مي‌شود؟ احسنت، تفكر در آفرينش خداوند

19
اين پيام قسمتي از جمله امام رضا(ع) است كه فرموده: «‌تفكر در آفرينش خداوند بالاترين عبادت است[14].»

حالا با هم چند نمونه از آثار و نشانه‌‌هاي قدرت خدا را با هم مرور كرده و در باره آن تفكر كنيم. شما بايد به كارت‌هايي كه در دست من است، خوب دقت نماييد[15].

بعد از ديدن كامل كارت، مقداري اطلاعات در باره كارت‌ها به شما تقديم مي‌كنم. شما هم به دقت گوش كنيد. به كارت‌ها خوب دقت كنيد.

ماهي‌ها از جمله موجودات آبزي هستند كه داراي عجايب و شگفتي خاص هستند. بر خلاف موجودات خشكي كه از شُش براي تنفس برخوردارند، ماهي‌ها از آبشش براي تنفس استفاده مي‌كنند كه اكسيژن داخل آب را به وسيله آبشش جدا و تنفس مي‌كنند.

حيوانات خشكي همه از كيسه‌هاي هوا، يعني شُش‌ها برخوردارند، ولي آبزي‌ها همانند ماهيان چون دايم در آب زندگي مي‌كنند، بايد از آبشش برخوردار باشند تا همانند فيلتري عمل كند كه اكسيژن را از لا به لاي آب جدا و پالايش كند. يك نوع ماهي در آمريكاي جنوبي در رودخانه آمازون و اورنكو به نام هيكليس وجود دارد كه براي شكار ماهيان ديگر و يا قدرت نمايي در مقابل دشمن 600 ولت برق توليد مي‌كند كه هيچ موجودي طاقت اين برق فشار قوي را ندارد. با توجه به

[14] امام رضا7: ليس العباده كثره الصلاه و الصوم انما العباده التفكر في امر الله عزوجل... (عبادت به نماز و روزه بسيار نيست، بلكه عبادت همانا تفكر و انديشه در امر خدا است. بحارالانوار، ج68، ص322. باب 80 .

[15] مربي كارت سفيد روي كارت نوشته شده قرار مي‌دهد. آرام، آرام كارت سفيد را حركت مي‌دهد تا كلمه مورد نظر مرحله به مرحله مشخص شود. اين كار باعث انگيزه و توجه بچه‌ها به درس مي‌شود.
20

هادي بودن آب براي الكتريسيته، هيچ حيواني نمي‌تواند به اين ماهي نزديك شود، چرا كه دچار برق گرفتگي شديد مي‌شود. خداوند در هر موجودي سلاح دفاعي خاصي قرار داده است. براي اكثر ماهي‌ها تيزرو بودن در غواصي و براي اين نوع ماهي وجود برق قوي و براي گاو، شاخ و براي عقرب و مار نيش و همين طور براي موجودات ديگر به تناسب وزن، حجم، شكل و قدرت، راه‌هاي دفاع از خودشان را آموخته است. حتي در يك مورد از بين ميليون‌ها نوع از انواع مختلف موجودات، خطا و اشتباه راه پيدا نكرده است.

آفرين بر شما! كه خيلي با هوش هستيد.

خفاش، يا شب‌پره كه در روزها قادر به پرواز نيست، بلكه شب‌ها بيرون مي‌آيد و تلاش مي‌كند. اين حيوان با ارسال امواج مخصوصي متوجه وجود مانع در جلوي روي خود مي‌شود، چرا كه پس از برخورد امواج به مانع برمي‌گردد. اين حيوان امواج را دريافت مي‌كند و مقدار فاصله خود با مانع را تخمين زده و مسير خود را عوض مي‌كند تا به مانع برخورد نكند. جغد قدرت شنوايي عجيبي دارد به طوري كه اگر يك موش در يك مزرعه‌اي در حال جويدن حبه جو يا گندمي باشد، صداي جويدن موش به گوش جغد در حال پرواز با ارتفاع بالا مي‌رسد. همچنين در امريكاي شمالي جغدي زندگي مي‌كند كه مي‌تواند با مهارت و استتار بر شاخه درختان جنگلي از چشمان پنهان شود.

كارت بعدي نام حيوان زيبا و دونده‌اي سريع است.
21

آهو و ميش و بز كوهي از جمله حيوانات حلال گوشتي هستند كه دايم در معرض خطر صيد حيوانات درنده و يا صيادان قرار دارند. اگر چه كم‌تر موفق به ديدنش در كوه و صحرا مي‌شويم ولي به طور غالب در باغ وحش‌ها قابل ديدن و تماشا هستند. لابد به چشمان تيز و شاخ‌هاي بلند و پُرپيچ اين حيوانات دقت كرده‌ايد كه علاوه بر زيبايي خاص كه دارند، ابزار خوبي براي دفاع از دشمن و صيادند.

هوشياري آهو و همنوعانش را از زبان صيادان بي‌رحم بشنويم. صيادان مي‌گويند كه اين حيوانات علاوه بر اين كه به وسيله چشم تيزبين و گوش حساس خود متوجه امور هستند، داراي حس بويايي قوي هم مي‌باشند. اين حيوانات كمياب، بوي باروت تفنگ را با فاصله چند صدمتري متوجه مي‌شوند و پا به فرار مي‌گذارند. آنان‌ آن‌قدر دقيق عمل مي‌كنند كه جهت بوي باروت تفنگ را مشخص كرده و خلاف آن فرار مي‌كنند و از تيررس صياد دور مي‌شوند. آيا تا به حال به اين رابطه آهو و صياد در طيبعت انديشيده‌ايم؟ راستي چه كسي اين تيزبيني را به اين حيوانات كوهي عنايت كرده است كه با پاهاي تيزرو، خودشان را از معركه خطر دور مي‌كنند؟ اين نوع تيزهوشي براي دفاع از خود را در مقابل حيوانات و محيط زندگي آنان و وجود دشمنان از صيادان و يا حيوانات درنده از ببر و پلنگ و گرگ و غيره چگونه و به دست چه شخص قدرتمندي طراحي شده است؟‌ آفرين، «خداوند مهربان.»

خيلي ممنون كه اين قدر زود جواب مي‌دهيد.

22
يكي از شگفتي‌هاي زندگي پرندگان، مهاجرت آن‌ها به سرزمين‌هاي مورد علاقه و متناسب با نيازهاي داخلي آنان مي‌باشد. اگر خداوند اين غريزه مهاجرت را به پرندگان عطا نمي‌فرمود، نسل بسياري از پرندگان منقرض مي‌شد. لذا پرندگان مهاجر با تمام شدن فصل مورد علاقه خود به مكان‌هاي دور و نزديك مسافرت مي‌كنند، حتي از قاره‌اي به قاره ديگر و از كشوري به كشور ديگر سفر مي‌كنند. پرستوها و چلچله‌ها و مرغابي‌هاي مختلف هوايي از همين نوعند.

پرنده‌اي به نام بابولينك از خانه تابستاني خود در آمريكا به مقصد برزيل به فاصله 8000 كيلومتر به سوي آشيانه زمستاني‌اش مهاجرت مي‌كند. پرستوي بارني به فاصله 12000 كيلومتر از محل زندگي خود دور مي‌شود و سپس در سال آينده همين مقدار فاصله را پرواز كنان برمي‌گردد، به طوري كه آشيانه سال گذشته خود را پيدا مي‌كند. يكي از محققان حلقة فلزي مخصوصي را به پاي يكي از اين پرندگان قرار داد. سال آينده همان پرنده با همان حلقه مخصوص را در آشيانه خود مشاهده كرد. حال جهت‌يابي اين موجودات بدون به كارگيري قطب‌نما و دستگاه الكترونيكي چگونه امكان‌پذير مي‌باشد؟ پرندگان داراي پلك سومي هستند كه چشمان آن‌ها را از هر گونه ضربات در زمين و هوا درحال پرواز محفوظ نگه مي‌دارد. پنگوئن هم كه از پرندگان آبي است، داراي پلك سوم است تا در هنگام شنا در آب، پوششي براي دو پلك ديگر باشد و چشم‌هاي اين حيوان در مقابل آب و موانع ديگر موجود در آب مصون بماند[16].

بچه‌ها به يك نكته جالب از امام صادق(ع) در مورد مخفي شدن حيوانات در زمان مرگ گوش كنيد. [16] كتاب شگفتي‌هاي جهان پرندگان.

23
امام صادق(ع) فرمود: «اي مفضل! حيوانات چون آثار مرگ را در خود احساس كنند در جايي كه بوي لاشه آن‌ها بيرون نيايد، مخفي مي‌شوند و در آن‌جا مي‌ميرند و گرنه عفونت بدن آن‌ها موجب بيماري خطرناكي همچون طاعون مي‌شود[17].

خُب بچه‌ها! اين عقل و هوش را چه كسي به اين حيوانات داده است؟ آفرين، «خداوند.» بچه‌ها به اين تصاوير نگاه كنيد.

[17] مفضل بن عمر جعفي كوفي، توحيد مفضل، قم، انتشارات مكتبه الداوري قم، ص31.
24

از اين تصاوير چه برداشتي مي‌كنيد[18]؟ استتار و مخفي شدن انسان‌ها و حيوانات و پرندگان از دشمن

دانش‌آموزان عزيز! آيا تا به حال به جنگل‌ها رفته‌ايد؟ پرنده‌ها از ترس شما چه عكس‌العملي نشان مي‌دهند؟ پرندگان براي استتار در مقابل خطرات احتمالي، حركات مختلفي ازخود بروز مي‌دهند كه بسيار شگفت‌انگيز است. به عنوان نمونه، نوعي از پرندگان هستند كه براي مخفي شدن از دشمن و صياد، پرهاي خود را جمع مي‌كنند، به صورتي كه قابل تشخيص نخواهند بود. همچنين نوع ديگري از پرندگان هستند كه منقار و گردن خود را به سمت بالا به طور كشيده قرار مي‌دهند كه بيش‌تر به يك چوب خشك در مرداب‌ها شبيه خواهند بود تا به يك پرنده، لذا بدين‌وسيله خود را از دشمنان محفوظ نگه مي‌دارند. بيش‌تر پرندگان آشيانه را با رنگ محيط مطابقت مي‌دهند تا از ديد دشمن محفوظ بماند.

چه كسي اين حيله‌هاي دفاعي را به اين پرندگان تعليم داده است؟ هماهنگي رنگ‌ها و طرح‌هاي طبيعت بر پوست بعضي از حيوات به آنان كمك مي‌كند تا در جنگل، يا بيشه و يا كوير، خود را از چشم صياد مخفي نگاه دارند.

[18] مربي حرف بچه‌ها را گوش مي‌دهد و از بچه‌ها كمك مي‌گيرد و هر مقداري كه لازم است در كلاس بيان مي‌كند.
25

ما براي به دست آوردن آذوقه خود زمين را شخم مي‌زنيم، دانه مي‌كاريم، آبياري‌اش مي‌كنيم، از دستبرد سارقان حراستش مي‌كنيم، اما حيوانات چنين انديشه‌اي ندارند و براي بقاي خويش ناچارند خود را در طبيعت استتار كنند و هم رنگ و هم شكل طيبعت در مي‌آيند. موجودات مرداب‌زي، يا آبزيان دريايي و حيواناتي كه در جنگل زندگي مي‌كنند و در كوهستان‌ها روزگار سپري مي‌كنند، با هم از نظر شكل و شمايل و نحوه زندگي و برخورد با مشكلات و برقراري ارتباط به يك شكل نيستند.

در مالزي خزنده‌اي شش پا وجود دارد كه مانند برگ درختان است. سبز كمرنگ با لكه‌هاي قهوه‌اي و رگه‌هايي كه قابل ديدن هستند. اگر تكان نخورد و حركت نكند، محال است حيواني و يا انساني بتواند تشخيص دهد كه آن برگ است، يا يك خزنده شش پا! به نظر مي‌رسد كه نه شكار مي‌شود و نه خوراك موجود ديگر. قدرت او در استتار او است. اين پديده بسيار نادر و كمياب كه به ملخ هيولا مشهور است، انواع و اقسام بسياري دارد كه به كمك استتار زندگي مي‌كند، آنان به صورت ساقه‌ها، شاخه‌ها و برگ‌ها و به شكل قسمت‌هاي ديگر درختان درمي‌آيند. حالا به كارت‌هايي كه در دست من است خوب دقت كنيد و با حروف به هم ريخته در آن، كلمه‌هاي مناسب درست كنيد[19].

ه ا د ي ت ر ت س گ ا ر ي ا ي د خ ا د ي ي ق ن ت ر م ح پ ر ز و ي ي ت و ق ي ش ر ك

بچه‌ها حالا كه كلمه‌ها را خوب تشخيص داديد خيلي ممنون از همه شما. بچه‌ها! به تابلو خوب دقت كنيد. من چند عبارت را در تابلو مي‌نويسم. شما جاي خالي را با كلمه‌هاي مناسب بالا پر كنيد[20].

[19] مربي كارت‌ها را دو رو درست مي‌كند؛ يك رو حروف به هم ريخته و يك طرف آن كلمه كامل رامي‌نويسد. هدايت، رستگاري، پيروزي، تقوا، يقين، ياد خدا، رحمت، شكر، بر اساس اين آيات قرآني: «لعلكم تهتدون،‌ لعلكم تتقون، لعلكم توقنون؛ لعلكم تذكرون، لعلكم ترحمون، لعلكم تشكرون. [20] مربي به صلاح ديد خودش مقداري براي بچه‌ها توضيح مي‌دهد.

26
اگر به قدرت و عظمت آفرينش خدا پي ببريم، موجب ...... ما به كارهاي خوب مي‌شود.

اگر به قدرت و عظمت آفرينش خدا پي ببريم، موجب ...... ما در دنيا و جهان آخرت مي‌شود. اگر به قدرت و عظمت آفرينش خدا پي ببريم، موجب ...... الهي براي ما در تمام مراحل زندگي مي‌شود.

اگر به قدرت و عظمت آفرينش خدا پي ببريم، موجب ...... مي‌شود. اگر به قدرت و عظمت آفرينش خدا پي ببريم، موجب ...... ما در كارها مي‌شود.

اگر به قدرت و عظمت آفرينش خدا پي ببريم، موجب ...... ما مي‌شود. اگر به قدرت و عظمت آفرينش خدا پي ببريم، موجب ......ما در كارها مي‌شود

اگر به قدرت و عظمت آفرينش خدا پي ببريم، موجب ...... ما مي‌شود. اگر به قدرت و عظمت آفرينش خدا پي ببريم، موجب ...... ما در مقابل نعمت‌هاي خدا مي‌شود.

با هم بگوييم: «الحمد لله رب العالمين» در خاتمه شعري را با يكديگرهم‌خواني مي‌كنيم.

شكر خداي مهربان و دانا پروردگار خالق و توانا بر درد بندگان، دوا تو هستي تنها اميد من، خدا تو هستي

من بنده هميشه تو هستم تنها تو را، تنها تو را پرستم اميدوارم شما در تمام مراحل زندگي در سايه خداوند باشيد. ان‌شاءالله

والسلام علكيم و رحمه الله و بركاته
27


راهنمايان

اول هر كار بسم الله الرحمن الرحيم

به نام خداوند بخشنده مهربان سلام عليكم، حالتان چطور است؟ آماده هستيد برنامه را شروع كنيم؟ به اين داستان توجه كنيد.

تعطيلات عيد تمام شده بود. آقاي معلم از يكي از شاگردان خواست تا خاطرات تعطيلات نوروز خود را بخواند. محمدي جلوي تخته رفت و رو به بچه‌ها ايستاد. او شروع به خواندن خاطرة خودش كرد. روز 22 بهمن در مسجد، مراسم جشن برگزار شده بود. فرمانده پايگاه محل به حاضران در مجلس مژده داد كه قرار است امسال عيد نوروز عده‌اي را به صورت خانوادگي براي بازديد از مناطق عملياتي به جنوب كشور ببرند. همهمه مسجد را پُر كرده بود. سرانجام عده‌اي از خانواده‌ها از جمله خانوادة من اعلام آمادگي كردند.

روز 26 اسفند، جلوي مسجد محله غلغله‌اي بود. انگار كه مي‌خواستند به جبهه بروند. نيروهاي پايگاه سنگ تمام گذاشته بود. اسفند دود كرده بودند. همه از زير قرآن عبور كردند. من هم به اتفاق پدر و مادرم از زير قرآن عبور كرديم. از اين‌جا تا جبهه يك روز و نيم راه بود. به اهواز كه رسيديم، فرمانده پايگاه براي انجام كارهاي مربوط به اين سفر پياده شد و گفت كه به ما ملحق مي‌شود. ما دو اتوبوس بوديم. با اين كه مدّت زيادي را در راه بوديم به علت توقف‌هاي خوبي كه داشتيم، خسته نبوديم.

28
چند ساعتي از صبح نگذشته بود. اتوبوس‌ها متوقف شدند. راننده‌ها گفتند كه قرار است در اين‌جا شما را پياده كنيم و برگرديم. هنوز از فرمانده پايگاه خبري نبود. همه پياده شدند. افراد سرگرم گفت وگو بودند. هوا هنوز گرم نشده بود. از دور چادرهاي محل استقرار به چشم مي‌خورد. شايد چهار كيلومتر با ما فاصله داشت. من و چند نفر ديگر از بچه‌ها از پدر و مادرمان اجازه خواستيم كه خودمان به سمت آن چادرها برويم. بعضي از والدين اجازه دادند، ولي پدر من و پدر يكي ديگر از بچه‌ها مخالفت كردند و گفتند كه اين‌جا خطر انفجار مين وجود دارد. بنابراين به هيچ وجه بدون راهنما نمي‌شود اين مسير را طي كرد.

بعضي از پدرها به ارشد گروه كه در هماهنگي كارها به فرمانده پايگاه كمك مي‌كرد، مراجعه كردند. او گفت:‌ «اوضاع طبق برنامه است. فقط اتوبوس‌ها كمي زودتر از ساعت مقرر به اين‌جا رسيدند. از آن‌جا كه من به منطقه آشنا نيستم، بايد منتظر راهنما باشيم. يكي از پدرها گفت:‌ «بابا! راهي نيست، ما خودمان مي‌رويم. ارشد گفت:‌ «شتاب نكنيد. طبق برنامه كارها انجام مي‌شود. به جهت خطر انفجار مين از شما تقاضا مي‌كنم كه حوصله كنيد.» در همين حال از دور يك ماشين وانت به چشم خورد كه به سمت آنان مي‌آمد. وقتي ماشين نزديك آنان متوقف شد، دو نفر پياده شدند. چهره‌شان آشنا نبود. بعد از سلام و احوالپرسي يكي از آن دو كه خود را آقاي حسني معرفي كرد، گفت: ‌«من در خدمت شما هستم تا به محل اسكان برويم.» من به دوستم گفتم ما كه اين آقا را نمي‌شناسيم. از كجا معلوم كه منطقه را بشناسد و ما را به سلامت به مقصد برساند. لابد ديگران هم اين سؤال برايشان مطرح شده بود. چون يكي از پدرها گفت: ‌«شما از طرف چه كسي آمده‌ايد.» آقاي حسني گفت: «من عذرخواهي مي‌كنم. قبل از همه بايد نشانه اعتماد را به شما نشان مي‌دادم. برگه مأموريت گروه شما را فرمانده پايگاه به من داد. اين برگه را مي‌گويم.» با ديدن برگه مأموريت، خيال همه راحت شد. يكي پرسيد كه فرمانده پايگاه خودش كجاست؟ ‌گفت: «با هم حركت كرديم. او با ماشين آذوقه مي‌آيد. براي همين سرعتش كم‌تر است. ما براي اين كه شما كمي زودتر از

29
ساعت مقرر به اين‌جا رسيده‌ايد، خسته نشويد زود آمديم. حالا آماده ‌شويد و وسايل خود را در عقب وانت بگذاريد. ما پياده مي‌رويم چون كه راهي نيست. آقاي حسني توصيه‌هاي لازم را كرد. همگي به همراه خانواده‌هايمان به سمت محل استقرار به راه افتاديم.

حالا دوستان مي‌خواهم از شما سؤال كنم. اگر افراد خودشان بدون راهنما مي‌رفتند، چه مي‌شد؟‌ بله دوستان! ابتدا كه دلهره داشتند و دچار اضطراب بودند. همچنين ممكن بود به جهت اصابت با مين نقص عضو و يا كشته ‌شوند. وقتي براي سفر چند روزه در يك منطقه نياز به راهنما داريم، آيا در دنيا و زندگي چندين ساله در اين جهان براي اين كه راه درستي را برويم تا خوشبخت شويم، نياز به راهنما نداريم؟ چه كساني راهنماي ما هستند[21]؟‌

حالا كه پيامبران راهنمايان ما هستند، آن‌ها چه ويژگي‌ها و صفاتي دارند؟ بله عزيزان خوب! برخي صفات خوبي را گفتيد.

ما هم مي‌خواهيم بعضي ديگر از صفات پيامبران را ياد بگيريم. براي اين كار كلاس را به دو گروه تقسيم مي‌كنم و از هر گروه سؤال‌هايي مي‌پرسم. ت ا ع ط ا

ز ا ب ر م ه [21] اگر جواب را گفتند مربي سريع خط فانتزي را تكميل مي‌كند و اگر جواب را نگفتند مرحله به مرحله پيش برود.

30
ف ت ظ ن ا

ر ص ب ر هـ ا ب ن م

ع ت ا ب د حالا از گروه اول مي‌پرسم كه پيامبران از چه چيزي اطاعت مي‌كردند؟

آفرين، از دستورهاي خداوند متعال آيا مي‌توانيد داستاني از يكي از پيامبران نقل كنيد كه ميزان پيروي او را نشان بدهد.

من راهنمايي مي‌كنم. داستان پيامبري كه مأمور شد پسرش را ذبح كند؟ بله، داستان حضرت ابراهيم(ع) با ذكر يك صلوات آماده مي‌شويم تا يكي از دوستان گروه يك اين داستان را تعريف كند.

اين داستان روحيه اطاعت و پيروي كامل حضرت ابراهيم(ع) را نشان مي‌دهد. كلمه بعدي را از گروه دوم مي‌پرسم.

پيامبران در مقابل چه چيزهايي صبر داشتند؟ «در مقابل سختي‌ها و شكنجه‌ها» آيا مي‌توانيد داستاني از پيامبر خودتان و مردم قريش بگوييد؟ با ذكر صلوات ديگر آماده مي‌شويم تا يك نفر از گروه دو داستان را تعريف كند.

در اثر اذيت و آزار بيش از اندازة مشركان قريش در مكه، پيامبر(ص) از مكه به سمت طائف رفت تا اسلام را بر اهل طائف معرفي كند، بلكه آن‌ها ايمان بياورند. پيامبر(ص) در طائف مورد بي‌مهري رؤساي آن‌ها قرار گرفت. هنگام بازگشت مردم كه با رد دعوت توسط بزرگان خود، گستاخ شده بودند در دو طرف خيابان صف كشيدند و با سنگ به آن حضرت مي‌زدند به گونه‌اي كه پاهاي آن حضرت مجروح شد، ولي آن حضرت تمام اين مشكلات را تحمل كرد تا اسلام پيشرفت كند[22]. صفت بعدي را گروه يك جواب بدهد. آيا پيامبران مبارزه مي‌كردند؟ با چه چيزهايي مبارزه مي‌كردند؟

[22] شيخ عباس قمي، منتهي الامال، مطبوعات حسيني، قم، 1373، ص52.
31

آفرين بر دوستانمان، اما در اين قسمت از برنامه خودم يك داستان تعريف مي‌كنم. براي همين بايد آماده سفر باشيد چون مي‌خواهيم سفر كنيم. به زمان حضرت ابراهيم(ع) كه با ظالم زمان خودش كه اسمش نمرود بود، مبارزه جانانه‌اي كرد[23]. در شهري كه ابراهيم(ع) زندگي مي‌كرد شخصي به نام نمرود حكمراني مي‌كرد. مردم او را و بت‌هاي گوناگون را مي‌پرستيدند.

آن روزها در آن شهر رسم بود كه هر سال يك روز جشن همگاني بگيرند. مردم حتي، نگهبانان بت‌خانه‌ها به بيرون از شهر مي‌رفتند و غروب به شهر باز مي‌گشتند. يك سال وقتي همه شهر را ترك كردند، ابراهيم(ع) كه هنوز نوجواني شانزده، هفده ساله بود، داخل بت‌خانه اصلي شهر شد و تمامي بت‌ها را غير از بت بزرگ شكست و تبر را به گردن بت بزرگ انداخت. او در چند بتخانه كوچك ديگر شهر هم، همين كار را تكراركرد. [23] مربي داستان را با هيجان براي كلاس نقل مي‌كند. در ضمن نتيجه‌گيري اخلاقي از داستان، به وظيفه انسان‌ها در مبارزه با استكبار هم اشاره نمايد.

32
هنگامي كه مردم شهر بازگشتند و آن وضع را مشاهده كردند، همه گفتند كار ابراهيم است. چون اولا او همراه ما نيامد. همچنين او هميشه به ما مي‌گفت كه دست از پرستش بت‌ها بكشيم. نمرود كه خيلي عصباني شده بود، دستور داد كه قاضي حكومت او را محاكمه كند.

ابراهيم(ع) به قاضي گفت:‌ «مگر نه اين است كه شما مي‌گوييد هر يك از اين بت‌ها خدايند‌ و سرنوشت همگان در دست اين خدايان است. آيا بت بزرگ كه تبر بر دوش دارد، ناتوان است تا اين خدايان كوچك‌تر را خرد كند؟ اگر ناتوان است، پس ادعاي شما باطل است. اگر هم ناتوان نيست از او بپرسيد!» قاضي نتوانست او را محكوم كند. نمرود هم راضي نمي‌شد كه ابراهيم آزاد باشد. براي همين دستور داد تا او را زنداني كنند[24].

صفت بعدي را از گروه دوم مي‌پرسم:‌ آيا پيامبران با افراد به خشونت رفتار مي‌كردند يا به مهرباني؟‌ احسنت، پيامبران با افراد مهربان بودند. مانند پيامبر اسلام، حضرت محمد(ص) خيلي مهربان بود. يكي از داستان‌هايي كه از آن حضرت دراين باره نقل شده است اين است كه روزي از روزها يك فرد عرب نزد آن حضرت آمد. زماني كه او به نزد پيامبر(ص) رسيد ردايي را كه آن حضرت روي دوش انداخته بود، گرفت و آن را به شدت كشيد به طوري كه لبة آن، گردن حضرت را كبود كرد. مرد عرب گفت: «يا رسول الله! امر كن تا از مال خدا كه نزد تو است به من بدهند.» رسول خدا(ص) به او لبخندي زد. پس از آن دستور داد كه به او عطايي كنند[25].

حالا نوبت به هر دو گروه رسيد كه بگويند در باره پيامبر و نظافت و پاكيزگي چه مي‌دانند؟ احسنت،‌ لباس پيامبر اسلام(ص) هميشه مرتب و پاكيزه بود و پيوسته از عطر استفاده مي‌كرد. پيامبر(ص) هميشه مسواك مي‌زد. روزي به حضرت علي(ع) [24] موسوي گرمارودي، داستان پيامبران، ج1، انتشارات قدياني، تهران، 1376، ص88 با دخل و تصرف.

[25] محمد جواد نجفي، ستارگان درخشان، كتابفروشي اسلاميه، تهران، چاپ ششم، 1362، ج1، ص26.
33

فرمود: «اي علي! مسواك كن، چون مسواك كردن موجب پاكي دهان و رضايت خداوند است[26].» اما صفت آخر را خودم مي‌گويم: پيامبران همگي در انجام عبادت خداوند،‌ بسيار جدّي بودند.

آيا مي‌دانيد حضرت موسي(ع) براي عبادت پروردگار و سخن گفتن خدا با او به كجا مي‌رفت؟ به «كوه طور» حضرت محمد(ص) قبل ازبعثت به كجا مي‌رفت كه در همان جا هم به رسالت مبعوث شدند؟ «غار حرا»

بعد از مبعوث شدن پيامبر(ص) هم مادامي كه حضرت در مكه بود، مردم شاهد عبادت ايشان و حضرت علي(ع) و حضرت خديجه بودند. در مدينه نيز نمازها را مردم به امامت ايشان در مسجد النبي اقامه مي‌كردند. با تشكر از دو گروه كه پاسخ سوال‌هاي ما را دادند.

حالا مي‌خواهيم بدانيم پيامبراني كه اين صفات را دارند چه وظايفي به عهده آن‌ها است. بعضي از اين وظايف را از جدول به دست مي‌آوريم. اين جدول 23 خانه دارد. شماره‌هاي آن پراكنده است و به ترتيب نيست. حروف پاسخ‌ها را در خانه‌هاي داده شده مي‌نويسم.

سؤال‌ها: حضرت ابراهيم(ع) با چه وسيله‌اي بت‌ها را شكست؟ تبر (1، 2 و 3)

اصول دين مربوط به جهان ديگر كدام است؟‌ معاد (4، 5، 6 و 7) امام اول شيعيان كيست؟ علي (8، 9 و10)

به خواندن و قرائت قرآن چه مي‌گويند؟ تلاوت(11، 12، 13، 14 و15) نام سوره‌اي از قرآن كه به معني آهن است، چيست؟ حديد(16، 17، 18 و19)

[26] حسن بن علي حراني، تحف العقول، اسلاميه، تهران، چاپ 1402 قمري، ص14.
34

يكي ازكلمه‌هاي قرآن كه به معني زندگي مي‌باشد،‌چيست؟ حيات(20، 21، 22 و23)

حرف «ت» را در خانه‌هايي كه علامت ؟ گذاشته‌ام، مي‌نويسم. هر رديف افقي يك كلمه است كه از كنار هم گذاشتن حروف آن كلمه ساخته مي‌شود. چند لحظه به دوستان وقت مي‌دهيم تا كلمه‌ها را پيدا كنند. تربيت

اتحاد توحيد

تعليم عدالت مي‌باشد.

حالا كه با بعضي از وظايف پيامبران آشنا شديم، بگوييد آيا ما بايد پيرو پيامبران باشيم، يا نه؟ بله، صدا ضعيف است.
35

حرف‌هاي آنان را گوش كنيم، يا نه؟ بله در ميان پيامبران، بعضي‌ بودند كه وظيفه سنگين‌تري نسبت به ديگر پيامبران داشتند. آن‌ها با خود كتاب آسماني هم آورده بودند . يك لقب مخصوص هم داشتند. چه كسي مي‌داند؟

حالا من چند اسم از پيامبران را روي تخته مي‌نويسم و چند كتاب آسماني را هم مي‌نويسم. يكي از دوستان بيايد و كتاب هر پيامبر را به اسم كتاب آسماني آن پيامبر وصل كند. بعضي از پيامبران كه كتاب آسماني ندارند، اسمشان تنها مي‌ماند. محمد(ص) سليمان(ع) موسي(ع) يوسف(ع) عيسي(ع) يونس(ع) ابراهيم(ع)

تورات صحف قرآن انجيل حالا كه مي‌دانيم كتاب آسماني پيامبر اسلام(ص) قرآن است. يك شعر را با هم مي‌خوانيم[27].

من آرزو دارم كه روزي مثل پدر قرآن بخوانم

[27] اين شعر از قبل تكثير شود و در اختيار دانش‌آموزان قرار گيرد.
36

در گوشه‌اي بنشينم آرام از قصه‌هاي آن بخوانم

من خوب مي‌دانم كه قرآن از هديه‌هاي آسمان است

هر حرف زيبايي كه دارد حرف خداي مهربان است

قرآن برايم مثل باغي است باغي پر از گل‌هاي خوشبو

بايد هميشه دوست باشم مانند يك پروانه با او[28]

يك دعا و پايان درس: خدايا، ما را از پيروان حقيقي پيامبر اسلام(ص) قرار بده!

[28] افسانه شعبان نژاد.
37


انتظار

بچه‌هاي خوب سلام! حال شما خوب است؟‌ اميدوارم در همه حال موفق و پيروز باشيد. با يك صلوات براي سلامتي امام زمان(عج) برنامه را شروع مي‌كنيم: «اللهم صل علي محمد و آل محمد»

به اين شعر توجه كنيد. شب چي مي‌شه؟ تموم مي‌شه روز چي مي‌شه؟ پيدا مي‌شه

حق چي مي‌شه؟‌بر پا مي‌شه ظلم چي مي‌شه؟‌رسوا مي‌شه وقتي كه شب تموم مي‌شه وقتي كه روز پيدا مي‌شه

وقتي كه حق بر پا مي‌شه كي رهبر دنيا مي‌شه؟! حضرت صاحب الزمان(عج) رهبر خوب و مهربان

دشمن كل ظالمان و حامي مبارزان صاحب زمان چه وقت مي‌آد؟ رهبر ما چه وقت مي‌آد؟

وقتي خدا به او بگه كه بهر ما ظاهر بشه خيلي ممنون. حالا من خط‌هايي در تابلو مي‌كشم. شما با وصل كردن خط‌ها به هم كلمه مورد نظر را به دست آوريد.

38
آفرين، احسنت، دوستتان را كه كلمه مورد نظر را به دست آورد، خوب تشويق كنيد: طيب طيب الله زنده باشي ان‌شاءالله

بله،كلمه مورد نظر ما «امام» است. بچه‌هاي خوب! آيا مي‌دانيد اين اعداد چه ربطي به امامان:‌ دارد. 12 11 1

بله آفرين، 12 نفر امام داريم. آفرين 11 نفر از امامان شهيد شدند و 1 امام هم زنده است. آن امام كه زنده است، اسمش چه هست؟ امام زمان(عج)

من اعدادي را در تخته نوشته‌ام. شما آن را با صداي بلند بخوانيد. اگر اين عددها را با دقت به هم وصل كنيد، يك كلمه به دست مي‌آيد. حالا من مقداري به شما كمك مي‌كنم تا شما خوب تشخيص دهيد.

39
بله، كلمه مورد نظر ما «غيبت» است.

بچه‌ها معناي غيبت در باره امام زمان(عج) را مي‌دانيد؟‌ شما اگر به اين تصاوير خوب دقت كنيد، معناي غيبت امام زمان(عج) را مي‌فهميد[29]. آفرين بر همه شما كه خوب توضيح داديد.

آيا خورشيد اگر پشت ابر باشد، مي‌گوييم خورشيد نيست و يا اگر شب باشد، مي‌گوييم خورشيد وجود ندارد؟ همه مي‌دانيم‌كه شب باشد يا روز، ابر باشد يا نباشد، خورشيد وجود دارد. حالا من يك حديث در تابلو مي‌نويسم. شما دو كلمه عالم و خورشيد را به آن اضافه كنيد و حديث را كامل كنيد.

امام مثل............ است كه براي تمام........... مي‌درخشد. امام مثل خورشيد است كه براي تمام عالم مي‌درخشد[30].

[29] مربي عكس كوه و ابر و خورشيد رادر تابلو مي‌كشد. [30] الامام كالشمس الطالعه للعالم (علي بن موسي الرضا7 بحارالانوار، ج 25، ص 123، باب4.

40
همان طور كه بودن خورشيد در پشت ابر، براي هيچ كس قابل انكار نيست، وجود امام(ع) در عالم آفرينش و براي تك تك انسان‌ها، قابل انكار نيست.

خُب با اين توضيحات و تصاوير چه كسي از شما معناي غيبت امام زمان(عج) را فهميد؟ درود بر شما! طيب طيب الله زنده باشي ان‌شاءالله

پس معلوم شد كه «غيبت» امام زمان(عج) به معناي نبود امام نيست، بلكه غيبت، تنها آشكار نبودن امام است.مثل خورشيد در تصوير بالا كه در پشت ابر است. امام زمان(عج) هم مثل خورشيد است كه پشت ابر مانده است، ولي گياهان و موجودات عالم از آن استفاده مي‌برند.

بله بچه‌ها! خورشيد ‌چون حقيقتش نور افشاني است، حتي اگر در پس ابرها هم باشد، عالم را با نورش و گرمايش بهره‌مند مي‌كند، به طوري كه روز ابري، هرگز مانند شب تاريك نيست، گرچه با روز آفتابي فرق دارد. درست به همين دليل است كه وقتي از امام صادق(ع) سؤال شد:‌ «چگونه مردم از امام غايب و پنهان بهره مي‌برند؟» فرمود: «‌همان گونه كه از خورشيد، زماني كه در پس ابرها قرار مي‌گيرد، بهره‌مند مي‌شوند[31].» حالا كه فهميديم امام زمان (عج) وجود دارد و هميشه در كنار ما هست و ما در تمام شبانه روز از آن امام بهره مي‌بريم، يك وظيفه مهم در مقابل امام داريم. براي آن كه بدانيد وظيفه ما چيست، به كارتي كه در دست من است خوب دقت كنيد.[32]

احسنت، دوستتان را تشويق كنيد.

طيب طيب الله، با امام باشي ان‌شاء الله، زنده باشي ان‌شاء الله [31] بحارالانوار، ج 23، ص 6، باب 1.

[32] مربي قبلا دو تا كارت را آماده كرده يكيي سفيد و ديگري كلمه انتظار را بر روي آن نوشته مثل كارت‌هاي بالا مرحله به مرحله به بچه‌ها نشان مي‌دهد و در هر مرحله مربي پاسخ دانش‌آموزان را مي‌شنود.
41

بله، كلمه مورد نظر ما انتظار است. بچه‌هاي خوب! آيا مي‌دانيد معناي انتظار چيست؟ انتظار به معناي چشم به راه بودن مي‌باشد.[33]

بچه‌هاي خوب و دوست داشتني! چشم به راه بودن خالي كه به درد نمي‌خورد. من يك جمله هم به آن اضافه مي‌كنم. چشم به راه بودن زماني معنا دارد كه همراه با دوست داشتن باشد تا براي ما داراي فايده باشد. مثلاً كسي را كه دوست داريد و منتظرش هستيد و براي آمدن او لحظه‌شماري مي‌كنيد، ولي شخصي را كه دوست نداريد، اگر هم بيايد شما زياد خوشحال نمي‌شويد.

انتظار دو گونه است:‌ من فقط حرف اول رامي‌نويسم. شما كلمه كامل را براي من بيان كنيد.

خ ب


قبل از اين كه شما دو تا كلمه را تشخيص بدهيد، يك مثال براي شما مي‌زنم تا به راحتي كلمه‌ها را حدس بزنيد. مادر شما به مسافرت رفته است. شما و برادرتان در خانه هستيد. تلفن زنگ مي‌خورد. گوشي را برمي‌داريد. مي‌فهميد كه مادرتان است. بعضي از شما مي‌گوييد كه خانه را خوب تميز كنيم، ولي بعضي از شما مي‌گويد كه رها كنيد. مادر مي‌آيد و خودش خانه را تميز مي‌كند. حالا شما بگوييد كدام يك از بچه‌ها كار درست انجام مي‌دهند؟‌

با توجه به اين مثال انواع انتظار را در تابلو نوشتم. براي ما بگوييد خ خوب ب بد

حالا من در باره دو نوع انتظار مقداري توضيح مي‌دهم و شما هم خوب گوش كنيد [33] فرهنگ عميد، ج1، ص 239، چاپخانه سپهر.

42
خوب: انتظار خوب و سازنده وسيله حركت دهنده براي تلاش و كوشش است و به انسان نيرو و روحيه مي‌دهد. در انتظار خوب، انسان هميشه آماده باش است و تلاش مي‌كند كه به وضعيت بهتر برسد. انسان منتظر، هر لحظه احتمال مي‌دهد كه امام زمان(عج) ظهور مي‌كند و او در مقابل كارها بايد جواب‌گو باشد. بنابراين به وظايف خود خوب عمل مي‌كند.

بد: در انتظار بد، مردم اعتقاد دارند كه اگر امام زمان(عج)‌ بيايد خودش همه چيز را درست مي‌كند. بنابراين به وظايف خود، مثل امر به معروف و نهي از منكر عمل نمي‌كنند وآمدن امام مهدي(عج) را بزرگ‌ترين وسيله براي دفاع از كار خود و بزرگ‌ترين راه براي توجيه كارهاي بد خود مي‌دانند. آنان مي‌گويند كه نجات بشر فقط در آخرالزمان انجام مي‌شود و نه الان؛ آن هم به دست خود امام زمان(عج) و نه هيچ كس ديگر. كساني كه اين گونه فكرها را به وجود مي‌آورند، يا افراد ساده و جاهلي هستند كه به دنبال ثروت و مقام هستند و در جامعه نااميدي و دل‌مردگي را به وجود مي‌آورند. يا افرادي متحجّري مي‌باشند كه به اسلام ضربه‌هاي سنگيني وارد مي‌كنند.

حالا كه انواع انتظار را دانستيم ما بايد جزء كدام قسم باشيم؟ آفرين، «انتظار خوب» تلاش كنيم و به وظايفمان عمل كنيم.

آيا مي‌دانيد انتظار چه فضيلت‌هايي دارد؟‌ من جدولي را در تابلو مي‌كشم. جواب سؤال‌ها را در خانه‌هاي مربوطه قرار مي‌دهم.
43

نيمة بازي در واليبال را چه مي‌گويند[34]؟ ست(16) نام ديگر بازرگان چيست؟ تاجر (8، 18، 14 و10)

نماز به وقت خواندن را چه مي‌گويند؟ ادا (4، 19 و15) منبع باران در آسمان كدام است؟ ابر (17، 11 و2)

كدام كلمه به معني پاكيزگي است؟ نظافت (5، 13، 1، 6و9) مغز تمام عبادت‌ها چه نام دارد؟ دعا (19، 7 و12)

يازدهمين حرف فارسي كدام حرف مي‌باشد؟ ز (3) [34] دو حرف «ست» در خانه 16 با هم جا مي‌گيرند.

44
خيلي ممنون حالا حرف اول را بنويسيد و چهار تا چهار تا بشماريد تا تمام حروف جدول تمام شود. آن گاه حرف‌هاي به دست آمده را كنار هم قرار دهيد تا پيام جدول كه يكي از فضايل انتظار است به دست آوريد.

پيام:‌ حضرت محمد(ص) مي‌فرمايد: «انتظار فرج از عبادات است». آفرين بر شما! كه پيام جدول را به دست آورديد. اميدوارم شما هم از منتظران واقعي امام زمان(عج) باشيد. ان‌شاءالله

ما هم منتظر واقعي امام زمان(عج) باشيم و كارهاي خوبي را بايد براي آمدن آن امام مهربان انجام دهيم. چه كسي مي‌داند بايد براي آمدن امام زمان(عج) چه اعمالي را انجام دهيم تا از منتظران واقعي امام زمان(عج) باشيم؟

براي اين كه جواب اين سؤال را بدهيم سراغ يك مسابقه مي‌رويم. سه نفر از شما مي‌تواند در مسابقه شركت كنند.

به هر كدام سه كارت مي‌دهم كه حروف به هم ريخته را در كارت‌ها نوشته‌ام. شما با اين حروف به هم ريخته كلمه‌هاي مورد نظر را به دست بياوريد و در جاي خالي قرار دهيد. ش ا خ ت ن ق ح ق و ص ق ه د ي ا د د ا ع .

ا ا ت د ح ا ع ت ا ط و ا ج ا ت ب ا ا م ه د . درود بر شما كه كلمه‌ها را تشخيص داديد.

خُب حالا نوبت اين است كه كلمه‌ها را در جاهاي خالي قرار ‌دهيد[35]. بله بچه‌ها! هر چيزي آداب و راه و روشي دارد. انتظار امام زمان(عج) هم آدابي دارد و منتظران واقعي امام زمان(عج) هم بايد داراي اين صفات باشند.

1. [35] مربي جمله‌هاي زير را بر روي تخته مي‌نويسد تا دانش‌آموزان جاهاي خالي را كامل كنند. جواب جاهاي خالي عبارتند از:‌ شناخت، ياد، صدقه، دعا، حقوق، واجبات، آماده، اتحاد، اطاعت.

45
2. ما بايد نسبت به امام داراي ............... كافي باشيم.

3. هميشه به ............... امام زمان(عج) باشيم. 4. هر روز براي سلامتي امام زمان(عج) ...... بدهيم

5. بعد از نمازها براي تعجيل فرج و سلامتي امام عصر(عج) .... كنيم. 6. در تمام كارها بايد............. ديگران را رعايت كنيم.

7. سعي كنيم از كارهاي بد و حرام دور بمانيم و ......... ديني را انجام دهيم. 8. براي آمدن امام زمان(عج) ... باشيم.

9. .... و با هم بودن شيعيان را سر لوحه زندگي خود قرار دهيم. 10. ازمراجع تقليد و ولي فقيه كه از نايبان امام عصر(عج) هستند، .... كنيم.

حالا خيلي از شما ممنونم كه كلمه‌ها را درست كرديد و در جاي خود قرار داديد. در پايان براي ظهور و فرج امام زمان(عج) همه باهم دعاي امام زمان را مي‌خوانيم.

46
47


ولايت و رهبري

دوستان! سلام عليكم

اول هركار: «بسم الله الرحمن الرحيم» يعني به نام خداوند بخشندة مهربان

خوب عزيزان! حال شما چطور است؟ معلوم است كه خوبِ خوب است، چون صدايتان خيلي بلند است و همة محله فهميده‌اند كه عده‌اي از بچه‌هاي خوب آمده‌اند در كلاس تا مطالب سودمند ياد بگيرند. در آغاز مي‌خواهم از كارت‌هاي «كدام به كدام ربط دارد»، استفاده كنم. من اين كارت‌ها را به تخته نصب مي‌كنم، يكي از شما دانش‌آموزان بيايد و كارت مربوط را زير كارت بالايي نصب كند[36].

ناخدا

معلم

مدير مدرسه

خلبان

رئيس جمهور

پيامبر مبصر كلاس

امام

كمك ناخدا

معاون رييس جمهور

امام

ناظم

معاون مدرسه متشكرم از دوست خوبمان كه كارت‌ها را اين گونه مرتب كرده است.

ناخدا

معلم

مدير مدرسه

خلبان

رئيس جمهور

پيامبر كمك ناخدا

مبصر كلاس

ناظم

كمك‌خلبان

معاون رييس‌جمهور

امام

[36] اگر امكان نصب كارت با آهن‌ربا روي تخته وجود ندارد، مربي مي‌تواند روي تخته آن‌ها را بنويسد تا دانش‌آموزان با خط كشيدن آن‌‌ها را به هم مرتبط كنند.
48

اگر خلبان، ناخدا، مدير مدرسه و رييس جمهور بدون جانشين باشند چه مي‌شود؟ [37] از دوستمان تشكر مي‌كنيم.

دوستان اگر روزي يك ناخداي كشتي كه از جاي خيلي با صفا و خوب خبر دارد،‌ مردم را تشويق كند كه با او به سفر بيايند. در صورتي كه گفته‌هاي او در مردم تأثير كند و آنان سوار كشتي او شوند تا به جاي خوش آب و هوا برسند، امّا اگر بعد از حركت كشتي در تاريكي شب مقداري كه در دريا راه رفتند، كشتي توقف كند. همه سراسيمه از كابين‌هاي خود بيرون مي‌آيند و مي‌پرسند كه چه شده است؟ آن‌گاه ناخدا بگويد كه مأموريتم تمام شده است و بايد جاي ديگري بروم و از اين جا به بعد ديگر نمي‌توانم همراه شما باشم. سر و صداي مسافران بلند مي‌شود و مي‌گويند: براي چه ما را به اين‌جا آورده‌اي؟ ‌تو كه نمي‌توانستي ما را به مقصد برساني، چرا ما را تشويق به آمدن كردي؟‌ ما كه نمي‌توانيم خودمان كشتي برانيم. در نتيجه همه مسافران احساس سرگرداني خواهند كرد.

[37] معلم مي‌تواند از تك تك اين موارد سؤال كند كه اگر داراي جانشين نباشند، چه مي‌شود.
49

ولي دوستان! اگر ناخدا، ناخداي ماهر ديگري را جاي خود بگذارد، اين نگراني پيش نخواهد آمد و مردم آسوده خاطر به سفر خود ادامه خواهند داد . اگر گفتيد چرا؟ چون كار ناخداي اصلي را جانشين او ادامه خواهد داد. حالا بگوييد كه چرا پيامبر بايد داراي جانشين باشد؟

چه كسي داوطلب است تا جواب بدهد؟ بله دوستان! پيامبر(ص) از روزي كه مبعوث شد و رهبري و هدايت مسلمان‌ها را به عهده گرفت، مي‌دانست كه مثل همة آدم‌ها روزي از ميان مردم خواهد رفت و بايد شخصي به جاي او باشد كه مثل پيامبر جامعه را به سوي خداوند هدايت كند.

اگر پيامبري بدون جانشين باشد، دين او از بين خواهد رفت و دستورهاي او فراموش خواهد شد. براي همين بود كه خداوند به پيامبر اسلام(ص) دستور داد تا در روز

جانشين خود را معرفي كند. چه نوشتم؟‌ با چند خط معلوم مي‌شود.

پيامبر چه كسي را معرفي كرد؟ بله، حضرت علي(ع)

50
مجموعاً پيامبر اسلام(ص) چند جانشين دارد؟بله[38]،

آيا اسم همه امام‌ها را بلديد؟‌با هم شعر زير را مي‌خوانيم. [39] اي يــار بـا شهـامــت بــگــو تـو از امـامت

امامـت در ديــن مــا دارد دوازده پــيـشوا اول آن‌ها، عـلــي(ع) آمــده بعــد از نــبي

امام دوم، حــسن(ع) فرزند آن صـف شكن سوم، حسيـن شـهيـد كه چــون ستاره تابيد

چهارم، زين‌العابدين فــخــر زمان و زمـين امــام پـنـجــــم مــا امـــام ديـــن خــــدا

مــحمــد بــاقر است با دانش و طاهر اسـت جعــفر صادق، ششم كــاظـم، امــام هفتــم

امــام هشتـــم، رضا رضـا بــه حكــم قضــا نــهـم، مـحـمد تقـي دهـــم، عـلــي النقــي

يــازدهـم پـيـــشـوا در ره ديــن خــــــدا امام حسن عســكري نـــمـــونــة رهبـــري

دوازدهم غايب است بهــر نبــي نايب است مهدي صاحب زمــان اوسـت خدا را نـــشان

ظــاهــر شـود زماني روشــن كنــد جهانــي

حالا كه معلوم شد جانشين‌هاي پيامبراسلام(ص) چند نفرند و اسامي آنان را ياد گرفتيد، به دايره‌هايي كه روي تابلو مي‌كشم توجه كنيد. [38] مربي خط فانتزي غدير را به گونه‌اي پاك مي‌‌كند كه عدد 12 باقي بماند.

[39] در صورت امكان مربي شعر را از قبل تكثير كند و در اختيار دانش‌آموزان قرار دهد و يا در لوحي به خط درشت بنويسد و بر تخته آويزان كند.
51

اكنون در دايره‌ها حروف پراكنده قرار مي‌دهم. چند لحظه وقت مي‌دهم تا همه دقت كنند. كساني كه كلمه‌ها را پيدا كردند، دست بلند كنند تا هر كدام را كه اشاره مي‌كنم، بيان كنند. دايره شماره 1 را يكي از دوستان بيان كند. بله، «‌داناترين»

امامان ما از همه داناتر بودند وجواب همة سوال‌ها را مي‌دانستند. ابوذر غفاري مي‌گويد: روزي با حضرت علي(ع) از بيابان رد مي‌شديم كه ديديم مورچه‌هاي زيادي مثل سيل سرازيرند و به دنبال جمع كردن غذا مي‌باشند. از ديدن اين منظره هوش از

52
سرم رفت و گفتم:‌ «الله اكبر، چقدر بزرگ است خدايي كه شمارش اين مورچگان را مي‌داند و از تعداد آن‌ها با خبر است.»

امام علي(ع) نگاهي به من انداخت و فرمود: «اين حرف را نزن، بلكه بگو چقدر بزرگ است آن خدايي كه اين مورچگان را آفريده است. قسم به آن خدايي كه تو را آفريد، من از تعداد اين مورچه‌ها آگاهم[40]». اميرالمؤمنين(ع) به جهت علم زيادي كه داشت، در روزهاي آخر عمرشان خطاب به مردم فرمود: قبل از آن كه مرا از دست بدهيد، هر چه مي‌خواهيد از من بپرسيد[41]. كلمه دوم در دايره شماره 2 را دوست ديگرمان بگويد.

بله، «شجاع‌ترين» امامان ما شجاع‌ترين افراد زمان خود بودند، حتي دشمنان هم به شجاعت امامان اعتراف داشتند. مثلاً در باره حضرت علي(ع) چون قدرت نبرد با آن حضرت را نداشتند، ناچار شدند در وقت اقامة نماز از پشت سر ضربه به او بزنند تا شهيد شود.

كلمة بعدي توسط دوست ديگرمان گفته شود. بله، «بخشنده‌ترين»

روزي مردي خدمت امام حسن مجتبي(ع) آمد و اظهار فقر كرد و از او حاجت خواست. امام دستور فرمود تا مبلغ پنجاه هزار درهم و پانصد دينار به او داد. يكي از [40] سيد مهدي شمس‌الدين، داستان‌هاي عبرت‌انگيز، قم، علامه، چ 3، 1375، ص197.

[41] سلوني قبل ان تفقدوني.
53

اطرفيان امام مجتبي(ع) گفت: «به خدا نزد ما يك درهم هم نمانده است.» امام(ع) فرمود: «از حق تعالي اميد پاداش بزرگ دارم.»[42] كلمه بعدي: «شكيباترين»

كلمه بعدي: «عابدترين» حالا كه دانستيم امامان ما داراي چه صفات برجسته‌اي هستند، ما هم جمله‌اي را كه از سخنان پيامبر(ص) در باره آن‌ها آمده است، را با كمك جدول پيدا مي‌كنيم. يك جدول 28 خانه‌اي رسم مي‌كنم.

رنگ خون شهدا چيست؟ سرخ (19، 5 و4) اگر از دستورهاي امامان پيروي كنيم در دنيا و آخرت به چه دست مي‌يابيم؟ ‌(نام ديگر خوشبختي هم است) سعادت (20، 21، 12، 10و24)

به كسي كه سخنان امامان را براي ما روايت كرده است چه مي‌گويند؟ [42] زوارئي، علي بن حسين، كشف الغمه في معرفه الائمه، نشر ادب حوزه، بي جا/ بي تا، ج2، ص32.

54
راوي (2، 16، 23و18)

ارزان نيست، پس چيست؟‌ گران‌(3، 11، 22 و13) شب‌هاي نوزدهم و بيست و يكم و بيست و سوم ماه مبارك رمضان به چه معروف است؟ قدر (1، 8 و15)

حرف دهم از حروف الفباي فارسي چيست؟ دال (26، 7 و27) كدام ميوة ريز و خيلي شيرين است كه خشك آن را با چاي مي‌خورند؟

توت (25، 17 و6) وقتي تعجب مي‌كني، چه مي‌گويي؟ وا (14 و9)

حالا كه جدول پر از حروف شد با رمز عدد 4 جمله‌اي را كه از يكي از فرمايشات پيامبر(ص) استفاده شده است، را به دست مي‌آوريم. ابتدا حرف اول را مي‌نويسيم و چهار تا چهار تا خانه‌هاي جدول رامي‌شماريم. سپس حروف را كنار هم قرار مي‌دهيم تا پيام جدول به دست آيد. پيام جدول اين جمله است: «قرآن و عترت دو يادگار رسول خدا(ص) ‌است.»

اين جمله از يك حديث مشهور از پيامبر(ص) كه در باره امامان(ع) فرموده‌اند استفاده شده است. من عبارت عربي حديث را مي‌نويسم. با هم تكرار مي‌كنيم تا حفظمان بشود.

قال رسول الله(ص) : «اني تارك فيكم الثقلين كتاب الله و عترتي[43]» حالا، ترجمه حديث را دقت كنيد.

[43] مجلسي، محمد باقر، بحارالانوار، داراحياء التراث العربي، بيروت، چ3، 1403ق، ج2،‌ ص226.
55

پيامبر(ص) فرمود: «‌من دو چيز گران‌بها را براي شما به جا مي‌گذارم؛ يكي كتاب خدا و ديگري عترت.» عترت پيامبر، همان امامان معصوم(ع) و حضرت زهرا(ع) مي‌باشند. هر كسي دستورهاي قرآن و حرف‌هاي امامان: را گوش كند و به آن عمل نمايد، هميشه سعادتمند خواهد بود.

اكنون با يك دعا برنامه را به پايان مي‌رسانم. خدايا به همه ما توفيق عنايت كن تا از پيروان حقيقي قرآن و امامان معصوم: باشيم.

آمين يا رب العالمين

56
57

فصل دوم قرآن

58
59


راه صحيح

به نام خداي جهان آفرين به اين آفرينش هزار آفرين

دوستان گل و شاداب و زرنگ! سلام عليكم پس از نام و ياد خداي بزرگ و مهربان درس امروز را با يك ذكر خوب شروع مي‌كنيم.

«اللهم صل علي محمد و آل محمد وعجل فرجهم» برنامه امروز در بارة يك نعمت بسيار بزرگ است كه خداوند عزيز به ما مسلمان‌ها هديه كرده است؛ يعني قرآن كريم.

منم قرآن، منم قرآن منم پيغام جاويدان منم سرچشمة ايـمان منم بـرنـامه انسان

بله بچه‌هاي گل! قرآن پيام خداوند و برنامه و راهنماي انسان است و خداوند كه انسان را آفريده است، خير و صلاح انسان را هم مي‌داند. راستي بچه‌ها! تا به حال به شهري مسافرت كرده‌ايد كه راه را بلد نباشيد؟‌ در اين صورت چه كار مي‌كنيد؟ آفرين بر شما! از كسي مي‌پرسيم كه نقشه راه‌ها را كامل بداند كه او همان پليس راهنمايي و رانندگي است كه تمام خيابان‌هاي يك طرفه و دو طرفه و عبور ممنوع و مسيري را كه ما را به مقصد برساند، مي‌شناسد. راه ديگر استفاده از نقشة آن شهر است. قرآن كريم نيز كتابي كامل است كه راه خير و شر و نقشه‌ رسيدن به سعادت و دوري از بن‌بست‌هاي شيطان را به ما نشان مي‌دهد.

امروز نيز ما با يكي از سوره‌هاي اين كتاب الهي آشنا مي‌شويم. اگر گفتيد چه سوره‌اي؟ دقت كنيد.
60

بچه‌ها آيا تا به حال كوه رفته‌ايد؟ آفرين بر بچه‌هاي ورزشكار كه كوهنوردي مي‌كنند. به اين تصوير توجه نماييد[44]. همان گونه كه مي‌بينيد تصوير يك كوه است.

چه كسي مي‌داند كوه از چه قسمت‌هايي تشكيل شده است؟‌ بله، از دامنه، ارتفاعات و قله كه در تصوير علامت مي‌گذاريم.

راستي‌بچه‌ها! اگر بخواهيم مناظر اطراف كوه را هم از نزديك و هم از جاي بالايي مشاهده كنيم بايد در كدام يك از اين قسمت‌ها بايستيم؟ بله، ارتفاع و اما سوره‌اي كه در باره آن صحبت مي‌كنيم، نيز به همين معني است. كدام سوره؟‌ سوره‌ي

[44] مربي عكس كوهي روي تابلو مي‌كشد، يا عكس چاپ شده كوه را به بچه‌ها نشان مي‌دهد.
61

مي‌باشد. آفرين بر شما بچه‌هاي زرنگ كه زود توانستيد نام سوره را بخوانيد. اعراف نام سوره مورد نظر ما است كه تعداد روزهاي هفته، شماره اين سوره در قرآن مي‌باشد. بله، زنده باد بچه‌هاي باهوش! سوره اعراف هفتمين سوره قرآن است كه در همان شهري كه خانه كعبه در آن قرار دارد، يعني در شهر مكه نازل شده است. تعداد آيات آن دويست و شش ‌آيه مي‌باشد.

اعراف كجا است وچرا سوره اعراف به اين اسم ناميده شده است؟‌ اعراف به جايگاه بلند و مرتفع مي‌گويند و جايگاهي ميان بهشت و جهنم است[45].

پيامبران الهي و جانشينان آن‌ها در اين جايگاه به انسان‌هايي كه درحال عبور هستند، نگاه مي‌كنند. آنان به افرادي كه پيرو آن‌ها بوده‌اند، لكن گناهان كوچكي هم انجام داده‌اند و نمي‌توانند وارد بهشت شوند و از اين جايگاه سخت بگذرند، كمك مي‌كنند تا وارد بهشت شوند[46]. به اين كمك، شفاعت مي‌گويند. اين رهبران ديني به جهنميان مي‌گويند: «ديديد كه اموال زياد و تكبر، شما را بيچاره كرده[47]؟ و به بهشتيان مي‌فرمايند: «با خيال راحت وارد بهشت شويد[48].»

همچنين در اين سوره، سرنوشت انسان‌ها در طول تاريخ و داستان پيامبران الهي و اطاعت، يا سرپيچي مردم از دستورهاي آن‌ها آمده است.[49] اما بچه‌هاي زرنگ و با هوش كه حواسشان جمع است، بگوييد آيا كساني كه به دستور پيامبران و امامان عمل كردند بهشتي هستند، يا آنان كه عمل نكردند؟ بله، زنده باد دانش‌آموزان زرنگ! افرادي كه به دستورهاي پيامبران و راهنمايان الهي عمل كردند، به سعادت رسيدند

همچنين خداوند داستان اقوامي را در اين سوره آورده است. برخي از آنان به جهت پيروي از راهنما نجات يافتند و گروهي نيز مخالفت كردند و گمراه شدند. اكنون شرح حال يكي از اين اقوام را براي شما مي‌گويم. قوم پيامبري كه كشتي ساخت. [45] جواد محدثي، آشنايي با سوره‌ها، قم، نشر دفتر تبليغات اسلامي، تير 1363، ص 34.

[46] مكارم شيرازي، تفسير نمونه، ج6، انتشارات دارالكتب الاسلاميه، چ10، 1368، ص189. [47] اعراف، آيه 48.

[48] همان، آيه 49. [49] جواد محدثي، همان، ص 34.

62
درود بر شما بچه‌هاي خوب قوم نوح

داستان قوم نوح يكي از داستان‌هاي آموزنده در قرآن كريم است كه ابتدا به آياتي از اين سوره مباركه كه گوشه‌اي از زندگي اين قوم را بيان كرده است، مي‌پردازيم[50]. خداوند بزرگ در اين سوره مي‌فرمايد:‌ ما نوح را به سوي قومش فرستاديم. او به آن‌ها گفت:‌ «اي قوم من! تنها خداوند يگانه را پرستش كنيد كه معبودي جز او براي شما نيست. در صورت نافرماني من بر شما از عذاب روز بزرگي مي‌ترسم.» اشراف قومش در جواب او گفتند: «ما تو را در گمراهي آشكار مي‌بينيم.»

نوح گفت:‌ «اي قوم من! هيچ‌گونه گمراهي در من نيست و من فرستاده پروردگار جهانيان هستم[51]. » اينك قدري بيش‌تر با اين پيامبر الهي و تلاش‌هايي كه براي راهنمايي قوم خود كشيد و عاقبت اين قوم آشنا مي‌شويم.

حضرت نوح(ع) كه از كودكي در انديشه آفريدگار يكتا بود، هميشه از اعمال ناشايست مردمي كه در كنار آن‌ها زندگي مي‌كرد، ناراحت بود. به طوري كه سال‌هاي بعد مجبور شد براي انجام عبادت و دوري از مردم گناهكار از آن‌ها جدا شود. او براي عبادت پروردگار به كوه مي‌رفت و در خلوت و تنهايي به راز و نياز با پروردگار خويش مي‌پرداخت. از آن طرف مردم گمراه كه خدا را فراموش كرده بودند به عبادت بت‌هايي كه از سنگ و چوب و ديگر اشيا ساخته بودند، مي‌پرداختند. خير و سعادت خود را در دست بت‌هاي بي‌جان مي‌دانستند و با جهل تمام هستي خود را متعلق به آن‌چه خود ساخته بودند، مي‌دانستند.

[50] قبل از درس با يكي از دانش‌آموزان هماهنگ مي‌كنيم تا وقتي كه به اين‌جا رسيديم، ترجمه آيات 59 تا 61 سوره اعراف را قرائت كند. در ضمن تشويق فراموش نشود. [51] اعراف، 59 تا 61. ناصر مكارم شيرازي، همان، ص 217.

63
آن‌ها در پرتو اين ناداني به هر كار زشتي مي‌پرداختند و از دروغ و دزدي و كارهاي خطا پرهيز نمي‌كردند. حضرت نوح(ع) نيز از ناداني آن‌ها زجر مي‌كشيد تا اين كه روزي شخصي را در كنار خود ديد كه چهره‌اي نوراني داشت و به او سلام كرد. نوح(ع) بسيار از ديدن او و برخورد مؤدبانه‌اش خوشحال شد. شخص به حضرت نوح(ع) گفت: «در ميان كوه و در اين تنهايي چه مي‌كني و چرا از قوم خود فاصله گرفته‌اي؟»

نوح(ع) ماجرا را بازگو كرد. شخص گفت كه چرا بين آن‌ها نمي‌روي و آن‌ها را نصيحت نمي‌كني؟ نوح(ع) گفت كه قدرت آن را ندارم. شخص گفت اگر اين قدرت به تو داده شود، حاضري اين كار را انجام دهي؟‌ نوح گفت:‌ «آرزوي من اين است.» شخص اشاره‌اي كرد و افراد زيادي آن‌جا حاضر شدند. نوح پرسيد چه خبر شده است. شخص خود را معرفي كرد. من جبرييل، فرشتة الهي هستم و اين‌ها فرشتگان خدايند. تو از امروز از جانب پروردگار مأموريت يافته‌اي كه بين قوم خود بروي و آن‌ها را هدايت كني و خداوند تو را ياري خواهد كرد. نوح به ميان قوم خود آمد و آن‌ها را نسبت به كارهاي زشت و ناداني‌شان آگاه ساخت. به آن‌ها گفت كه خداي يكتا آفريننده جهان است و بت‌هاي بي‌جان وساخته

64
شما جز مشتي چوب و سنگ و خاك بي‌ارزش نيستند. خدا را بپرستيد و از دروغ ودزدي و كارهاي زشت بپرهيزيد تا رستگار شويد.

پند و اندرز اين پيامبر الهي جز در گروهي اندك اثر نكرد. انسان‌هاي بد هنگام شنيدن سخنانش او را دروغگو، نادان و جاهل خطاب مي‌كردند. انگشت درگوش خود مي‌گذاشتند تا صدايش را نشنوند. او را كتك مي‌زدند، اما نوح(ع) براي هدايت افراد زحمت‌هاي بسياري را متحمل شد[52]. به فرموده قرآن كريم ايشان نهصد و پنجاه سال قومش را هدايت كرد، لكن جز گروهي اندك بقيه سخن او را نشنيدند. سرانجام صبر اين پيامبر الهي پس از اين مدت تمام شد و قومش را نفرين كرد. خداوند نيز همه‌ آنان را نابود ساخت[53].

همان گونه كه گفتيم قرآن، كتاب هدايت است. اكنون نيز با رجوع به سوره‌اي كه داستان حضرت نوح(ع) در آن آمده است به چند صفت اين قوم اشاره مي‌كنيم تا با پند گرفتن از آن راه سعادت را طي نماييم. چه چيزي موجب بدبختي و عذاب قوم نوح شد؟[54]

ت م س ر خ[55] م خ ف ت ا ل[56] ت ر ب ك [57] ف ك ر[58]

ت ك ي ب ذ[59] ع د م ن ا م ي ا[60] بله، همان‌طور كه حدس زديد اين كار‌ها موجب شد كه قوم نوح دچار عذاب شوند. به چه عذابي؟ در طوفان غرق شدند.

[52] سيد محمد صحفي، قصه‌هاي قرآن، ج 1، ص27، نشر اهلبيت قم، سال 1361. [53] نوح، 26.

[54] كلمه‌ها را به صورت حروف درهم ريخته روي تابلو مي‌نويسيم. [55] هود، 38.

[56] مخالفت با رهبر، هود، 89. [57] تكبر، شعراء / 111.

[58] كفر، ابراهيم/ 9. [59] تكذيب پيامبر، حج/ 42 و شعرا/ 105.

[60] عدم ايمان،‌ شعرا/ 121.
65

يكي از كساني كه به كشتي نوح سوار نشد و در ميان امواج سهمگين آب غرق شد چه كسي بود؟‌ آفرين، پسر نوح

اين سرانجام وحشتناك براي پسر نوح، درسي براي تاريخ است تا كسي راه گمراهي را نپيمايد. اما همان طور كه در آغاز برنامه گفتم عده‌اي هم به دستورات خدا گوش كرده و پيروان خوبي براي انبياء بوده‌اند كه پاداش آن‌ها بهشت جاودان خواهد بود.

مي‌خواهيد شما را با بعضي از كارهايي كه انجام داده‌اند تا به اين جايگاه رسيده‌اند آشنا كنم. پس با هم اين جدول را حل مي‌كنيم، من حروف جدول را داخل آن مي‌نويسم.

حالا نوبت شما است كه حرف اول جدول را نوشته و چهار تا چهار تا بشماريد تا پيام به دست آيد. احسنت، پيام عبارت است از: «هميشه به ياد خدايند و او را عبادت مي‌كنند.»

66
اين پيام برگرفته از آيه آخر سوره اعراف است كه ترجمه آن را براي شما مي‌نويسم: «آن‌ها كه نزد پروردگار تو هستند؛ (هيچ‌گاه) از عبادتش تكبر نمي‌ورزند و او را تسبيح مي‌گويند و برايش سجده مي‌كنند[61].»

ان‌شاءالله شما هم هميشه به ياد خدا باشيد تا بهشت جايگاه شما هم باشد. به اميد موفقيت همة‌ شما چند دعا كنم، بلند آمين بگوييد.

خدايا، فرج امام زمان را نزديك بفرما! خدايا، دشمنان اسلام نابود بفرما!

خدايا، به ما توفيق عمل صالح عنايت بفرما! صلوات

[61] اعراف، آيه 206.
67


خانه سست

به نام خدايي كه بر بندگان ببخشايد و بس بود مهربان

خروسه مي‌گه قوقولي قوقو صبح كه مي‌شه زودي بگو

مامان سلام، بابا سلام خورشيد اون بالا سلام

بچه‌هاي خوب! سلام، حال شما خوب است؟ سرحال سرحال هستيد؟ خوشحال و خندان هستيد؟ بچه‌هاي خوب! چند تا سؤال از شما مي‌پرسم. شما با دقت جواب بدهيد تا من جواب‌هاي درست شما را بر روي تخته بنويسم[62].

كدام سورة ‌قرآن به نام قسمتي از روز است؟‌ عصر كدام سورة‌ قرآن در باره پيامبري است كه كشتي ساخت؟ نوح

كدام سوره از قرآن به نام مكاني است كه چند نفر به همراه يك سگ در آن پنهان شدند؟ كهف بزرگ‌ترين سورة‌ قرآن چه نام دارد؟‌ بقره

كدام سوره از قرآن به معناي اتفاق، يا پيشامد است؟‌ واقعه كدام سوره از قرآن بسم الله الرحمن الرحيم ندارد؟‌ توبه

[62] مربي مي‌تواند از بچه‌ها بخواهد تا براي تشويق دوستانشان از عباراتي مانند «آفرين، آفرين، مرحبا، مرحبا» استفاده كنند.
68

درود بر شما بچه‌هاي باهوش! حالا كه جواب‌هاي درست را پيدا كرديد و آن‌ها روي تخته براي شما نوشتم، به اين كلمه‌ها دقت كنيد تا به يك پيام برسيم. بچه‌ها حروف اول اين كلمه‌ها را به هم متصل كنيد تا يك كلمه به دست بيايد. آفرين بر شما «عنكبوت» پيام مورد نظر ما مي‌باشد.

عنكبوت نام يكي از سوره‌هاي قرآن است. بچه‌ها مي‌توانيد دو تا ديگر از سوره‌هاي قرآن را نام ببريد كه به نام حشره هستند. اولشان هم با نون شروع مي‌شود. بله بچه‌ها، «نمل» به معناي مورچه است و «نحل» به معناي زنبور است. عنكبوت براي خود دنيايي دارد كه به گوشه‌اي از آن اشاره مي‌كنم.

عنكبوت حشره‌اي شكارچي است. كه با بافتن تارهاي منظم، حشرات را به وسيله آن تارها شكار مي‌كند. تارهاي عنكبوت انواع مختلفي دارد. عنكبوت‌ها با تارهاي چسبنده خود، دام براي حشرات پهن مي‌كنند. عنكبوت قسمتي از تارهاي اين دام را به گونه‌اي درست مي‌كند كه نمي‌چسبد تا اين كه خودش بتواند از آن‌جا عبور كند و حشرات را بخورد.[63] [63] برگرفته از كتاب «معماري حيوانات»، تأليف كارل وان فريجي، ترجمه رضا روحاني،‌سال انتشار 1374.

69
بچه‌ها همان‌طور كه گفتم عنكبوت نام سوره‌اي در قرآن است كه مكي است. يعني در مكه بر پيامبر(ص) نازل شد وداراي 69 آيه است.

خداوند در اين سوره عقايد غلط كافران را به خانه عنبكوت تشبيه كرده است كه سست‌ترين خانه‌ها است كه در برابر باد، تار و پودش از بين مي‌رود. بچه‌هاي باهوش! در سورة عنكبوت سفارش‌هايي به انسان‌ها شده است كه با عمل كردن به اين دستورها ما رستگار و خوشبخت خواهيم شد.

بچه‌ها! آيا دوست داريد با يكي از اين سفارش‌ها آشنا شويد؟‌ حالا با فرستادن صلواتي سراغ يك مسابقة پرهيجان مي‌رويم تا با يكي از دستورهاي خدا آشنا شويم: «اللهم صل علي محمد و آل محمد»

دوستاني كه جواب درست به سؤال‌هاي ما در حين برنامه دادند جهت انجام مسابقه به جلو بيايند[64]. بچه‌ها دقت كنيد. جواب سؤال‌ها را به ترتيب شماره داخل دايره‌هايي كه من براي شما مي‌كشم، قرار دهيد.

مسابقه ما به اين صورت است كه من از نفر اول سؤال مي‌پرسم. نفر دوم بايد جواب دهد. از نفر دوم كه سؤال پرسيدم، نفر سوم جواب دهد. از نفر سوم كه سؤال پرسيدم، نفر چهارم جواب دهد. از نفر چهارم كه سؤال پرسيدم، نفر پنجم جواب دهد. و از نفر پنجم كه سؤال پرسيدم نفر اول جواب دهد[65]. بچه‌هاي خوب! هر كدام ازشما جواب غلط داد، بايد برود سر جايش بنشيند و رقابت بين آن‌هايي انجام مي‌شود كه جواب درست داده‌اند.

حالا با دقت به سؤال‌ها توجه كنيد. ‌سپس جواب دهيد. [64] مربي پنج الي هفت نفر را جلو بياورد. نفرات به صورت فرد باشند. نفرات به صورت شماره‌اي باشند، مثلا شماره 1،2،3،4،5 هر كس پاسخ غلط داد از مسابقه خارج مي‌شود ودوباره شماره‌ها جديد مي‌شود. مثلاً نفر سوم كه از مسابقه خارج شد، نفر اول شماره 1، نفر دوم شماره 2 و نفر چهارم شماره 3 و نفر پنجم شماره 4.

[65] فرض بر اين است كه مربي پنج نفر را جلو آورده است. آن‌هايي كه جواب غلط داده‌اند از مسابقه خارج مي‌شوند.
70

زير پاي مادران چيست؟ بهشت افرادي كه در پهلوي خانه ما زندگي مي‌كنند چه نام دارند؟ همسايه

خداوند چه كساني را براي هدايت مردم مبعوث كرد؟ پيامبران برادر مادر را چه مي‌گويند؟ دايي

مركز استان گيلان چه نام دارد؟ رشت به كسي كه ورزش مي‌كند چه مي‌گويند؟ ورزشكار

نام كتاب كدام پيامبر الهي تورات است؟ موسي پسر ابراهيم كه مي‌خواست ذبح شود، چه نام داشت؟ اسماعيل

كدام پيامبر در شهر شوش دفن است؟ دانيال حضرت علي(ع) در كدام ماه به دنيا آمد؟ رجب

آخرين ماه بهار چه نام دارد؟ خرداد بزرگ‌ترين حيوان دريايي چيست؟ وال

چه كسي دشمن خدا است؟ دروغگو درود بر شما كه توانستيد به سؤال‌ها جواب درست بدهيد.

آيا شما چند نفر كه در مسابقه شركت كرديد، مي‌توانيد راز دايره‌ها را بگوييد؟ اگر اين دايره‌ها را با دقت به هم وصل كنيد، يك كلمه به دست مي‌آيد.

71
درود بر شما! كلمه «احسان» درست است.

حالا اگر حرف اول كلمه‌هاي داخل دايره‌ها را به هم بچسبانيد، چه پيامي به دست مي‌آيد؟ درود بر شما! اگر «به پدر و مادر خود» را كنار «احسان» قرار دهيم، جملة «به پدر و مادر خود احسان كنيد[66]» به دست مي‌آيد.

با تشكر از دوستاني كه در مسابقه شركت كردند. خداوند در قرآن كريم فرموده است كه به پدر و مادر خود نيكي كنيم.

پدرم گفـت بـرو، گفتـم چشــم مـادر گـفـت بيـا، گفـتم چشـم هـر چـه گفـتند به من با لبـخند گوش كردم همه را، گفتم چشم

پــدرم گفــت تـو خـوبي پسرم مـادرم گفـت از او بهـتر نيسـت آسمان خنده به رويم زد و گفت پسرم از تـو خدا هم راضي است

بچه‌هاي خوب! آيا مي‌دانيد چگونه با پدر و مادر خودمان برخورد كنيم تا خداوند بزرگ از ما راضي باشد؟ به حروف درهم ريخته درون كارت‌ها توجه كنيد[67].

ن ك ي ي ا ا ط ت ع ر ا ن ا ح ت ر ا ر ي ف ب د ت [66] مربي كلمه كنيد را به احسان اضافه كند تا معني كامل آيه به دست آيد. عنكبوت/ 8. و وصينا الانسان بوالديه حسنا.

[67] مربي از كارت‌هاي دو طرفه استفاده مي‌كند، روي كارت حروف درهم ريخته و طرف ديگر كلمه به صورت صحيح نوشته شده است.
72

جواب‌هاي درست به ترتيب عبارتند از: نيكي اطاعت ناراحت بدرفتاري

درود بر شما! جهت برخورد با والدين لازم است دو كار بكنيم و دو كار را نكنيم. 1. اين كه به آن‌ها نيكي كنيم[68].

2. از آن‌ها اطاعت كنيم. 3. آن‌ها را ناراحت نكنيم.

4. با آن‌ها بدرفتاري نكنيم. درود بر شما بچه‌هاي با هوش دوستانتان را كه جواب‌هاي درست داده‌اند را تشويق كنيد.

«طيب طيب الله احسنت بارك الله» حالا براي شما يك شعر قشنگ مي‌خوانم تا حواس‌هايتان جمع شود.

خدا گفته با مادرت درشتي و دعوا نكن وقتي به بابا رسيدي شلوغي و غوغا نكن

بچه‌هاي خوب! با يك داستان قشنگ و زيبا از پيامبر(ص) و يارانش درس را به پايان مي‌بريم. همه براي سفر آماده شده بودند. سفري كه رضايت خدا در آن بود. همه به شوق جهاد در راه خدا، بار سفر بسته بودند. در اين ميان مردي به نزد رسول خدا(ص) آمد و گفت: ‌«من بسيار علاقه دارم كه در جنگ شركت كنم و از جهادگران در راه خدا باشم» پيامبر خدا(ص) فرمود: «خيلي خوب است. در راه خدا جهاد كن.» اگر در اين راه كشته شوي، شهيد مي‌شوي و در نزد خداي بزرگ روزي خواهي ‌خورد و اگر هم شهيد نشوي، پاداشت با خدا است. يك انسان وقتي كه در جهاد در راه خدا شركت مي‌كند، هنگامي كه از جهاد در جنگ برمي‌گردد، خداوند همه گناهان او را خواهد ‌بخشيد.»

[68] سوره عنكبوت، آيه 8.
73

مرد با دقت به سخنان پيامبر(ص) گوش داد و عشق به جهاد و جنگ با دشمنان خدا در درونش شعله‌ور شد. رو پيامبر(ص) كرد و گفت: «‌اي پيامبر خدا! بسيار علاقه‌مند هستم كه در جهاد شركت كنم، اما پدر و مادر پيري دارم كه به من علاقه‌ زيادي دارند و از اين كه من در جهاد در راه خدا شركت كنم، بسيار ناراحت مي‌شوند. اي رسول خدا! من جهاد در راه خدا را بسيار دوست دارم، اما رنجاندن پدر و مادرم را دوست ندارم. شما بگوييد من چه كاري بايد بكنم؟» پيامبر(ص) نگاهي به آن مرد كرد و گفت: «‌اي مرد! برو دركنار پدر و مادر پيرت بمان. به خدا قسم كه جان من در دست او است، انس يك شبانه روز آن‌ها به تو از يك سال جهاد در راه خدا بهتر است.»
74

مرد رفت و در كنار پدر و مادرش ماند و با اين كار خود موجب خوشحالي پدر و مادرش شد.[69] بچه‌هاي خوب من! دعا مي‌كنم و شما آمين بگوييد.

خداي خوب مهربون عمر زياد بده به ما الهي آمين هم به بابا، هم به مامان الهي آمين

مريضا رو شفا بده الهي آمين به دردامون دوا بده الهي آمين

امام غايب را بيار الهي آمين رهبر ما زنده بدار الهي آمين

[69] ترجمه كتاب اخلاق مرحوم سيد عبدالله شبر،‌ مترجم محمدرضا جباران، قم، انتشارات هجرت، 1378، ص196.
75


پندهاي حكيمانه

به نام خداوند رنگين كمان خداوند بخشنده مهربان

بچه‌ها سلام! اميدوارم كه حالتان خوبِ، خوبِ، خوب باشد و هميشه سر حال باشيد.

راستي بچه‌ها! از زماني كه خداوند مهربان ما انسان‌ها را آفريد، ما را رها نكرد. چون كه يك دشمن خطرناك به نام شيطان داريم كه هميشه نقشه مي‌كشد تا ما را از در خانه خدا دور كند. خدا براي اين كه ما در دام شيطان گرفتار نشويم، بعضي از افراد را به عنوان راهنما به ما معرفي كرده است تا با حركت كردن در مسيري كه آن‌ها مي‌گويند و خود نيز مي‌روند به مقصد برسيم.

خدا از ما خواسته دنبال راهنمايان الهي حركت كنيم و به علامت‌هايي كه نشان مي‌دهند، خوب توجه كرده و عمل كنيم. خدا از ما خواسته است كه به دستوراتش كه به صورت كتاب‌هاي آسماني نازل كرده است، با دقت توجه كنيم و با تفكر در آن‌ها از نقشه‌هاي دشمن قسم خورده آگاه شويم و در دام او گرفتار نشويم.

يكي از كتاب‌هاي آسماني‌ما، قرآن است. در اين كتاب علاوه بر دستورهاي خداوند يكسري قصه‌ها هم بيان شده است. راستي، قصه‌هاي قرآن براي سرگرم كردن است؟ نه، خداوند با اين قصه‌ها مي‌خواهد تا در كارهاي افراد و سرانجام كارشان فكر كنيم و راه خودمان را مشخص كنيم كه مي‌خواهيم جزء كدام دسته از آدم‌ها باشيم. (خوب، يا بد)

76
يكي از قصه‌هاي قرآن، قصه مردي است كه با انجام كارهاي خوب، مورد توجه خدا قرار گرفته است به گونه‌اي كه يك سوره از سوره‌هاي قرآن نيز به نام او است.

من قصه او را برايتان تعريف مي‌كنم. آي قصه قصه قصه نون و پنير و پسته

قصه ما از زمان‌هاي دورِ دور از سرزمين‌هاي خيلي دور آن‌جا كه هوايش بسيار گرم است، شروع مي‌شود. مردم اين سرزمين، پوست بدنشان سياه است. در بين اين مردم، شخصي بود كه چهره‌اي زيبا نداشت، اما دلش پاك و با صفا مثل آسمان بود. او همه بندگان خدا، حتي موجودات را دوست مي‌داشت و به آن‌ها احترام مي‌گذاشت و كسي را اذيت نمي‌كرد. او زياد فكر مي‌كرد. شب‌ها به آسمان زيبا و پُر ستاره نگاه مي‌كرد و با خودش مي‌گفت: «اين آسمان را چه كسي آفريده است؟ چقدر زيبا با ستارها تزيين شده است.» وقتي هم كسي از او سؤال مي‌پرسيد، مقداري فكر مي‌كرد بعد جواب مي‌داد.

روزي شخصي از او پرسيد[70] تو كه با ما بودي و همراه ما گوسفندان را به چرا مي‌بردي، چه شد اين گونه راحت براي هر سؤالي، جوابي قشنگ داري؟ گفت: «من تلاش كردم تا چند صفت را در خودم تقويت كنم. خدا هم كمك كرد و اين همه علم به من داد.»

پرسيدند:‌ «چه صفاتي؟ بگو تا ما هم بتوانيم با انجام آن‌ها، پاسخ سؤال‌هاي خود و مردم را بدهيم.» من آن چند صفت را براي شما به صورت حروف پراكنده روي تخته مي‌نويسم. شما حدس بزنيد[71].

بچه‌ها شما هم كمك كنيد تا اين صفات را پيدا كنيم. آماده‌ايد؟ [70] ناصر مكارم شيرازي، ‌تفسير نمونه، ج17، ص47.

[71] مربي حروف پراكنده را به ترتيب روي تخته بنويسد و از بچه‌ها كمك بگيرد. (البته حروف داخل يك كادر باشد) تا به جواب برسند.
77

م ا ا ن ت ر د ي آفرين به شما! اولين صفت، «امانت‌داري» است.

سؤال: شما در مورد امانت‌ چه كار مي‌كنيد؟‌ دقت مي‌كنيد، يا بي‌خيال هستيد؟ البته بچه‌ها امانت هميشه كتاب و مداد و... نيست، بعضي وقت‌ها حرف‌ها هم امانت هستندكه بايد در نگهداري آن‌ها كوشش كنيم. اما دومين صفت به نظر شما چه هست. خوب دقت كنيد من حروف آن را بنويسم.

س ت ا ر گ و بارك الله «راستگو»

شما چه كساني را دوست داريد؟‌ دروغگو يا راستگو؟ سومين صفت: بگذاريد من حروف آن را بنويسم و شما خوب خوب دقت كنيد.

ف م ك ر ح آفرين، «كم حرف»

بله بچه‌ها! شخصيت قصه ما، كم حرف مي‌زد و زياد كار مي‌كرد. او چون پوست بدنش سياه بود به عنوان برده او را گرفته بودند. اربابي داشت كه او را به كارهاي سخت مجبور مي‌كرد، اما رابطه خوبي با خداي مهربان نداشت. به غلامش گفت: «امسال براي ما عدس بكار.»

78
او هم قبول كرد و زمين را شخم زد، اما به جاي عدس، ارزن كاشت. اما با اين كار مي‌خواست مسأله‌اي را به ارباب بگويد. وقتي ارزن‌ها روييدند، ارباب آمد و ديد عجب اين‌ها كه عدس نيست بلكه ارزن است.

فوري غلامش را صدا زد . «اين‌ها چيست كه كاشتي؟» گفت: «ارزن! »

ارباب به او گفت: «من به تو گفتم عدس بكار» غلام گفت: «‌ارباب من از شما ياد گرفتم.»

ارباب گفت: «از من ياد گرفتي؟‌ چطور؟» غلام گفت:‌ «شما بعضي وقت‌ها نماز مي‌خوانيد و بعضي وقت‌ها نمي‌خوانيد. وقتي به شما مي گفتم اين كار خوب نيست، مي‌گفتي خدا مهربون است و درستش مي‌كند. من هم ارزن كاشتم به اين اميد كه خدا درستش كند و عدس بشود.»

ارباب سرش را پايين انداخت و از اين تذكر به خودش آمد و از غلام تشكر كرد كه چه زيبا او را متوجه اشتباهش كرده است[72]. بله بچه‌ها! او با تقويت اين سه صفت هم مورد توجه خدا قرار گرفت و هم محبوب مردم شد. خداوند هم براي تشكر از او سوره‌اي را به نامش آورد و بعضي از سخنان او را كه به فرزندش گفته و مورد نياز همه است در اين سوره آمده است.

نام او.... [73]

اين سورة 31 قرآن است كه 34 آيه دارد. در اين سوره پندهاي حكيمانه لقمان بيش‌تر مورد توجه است، هر چند كه هميشه همه مردم پندهاي حكيمانه را قبول نمي‌كنند. در اين سوره مردم در مقابل پندها چند دسته مي‌شوند.

[72] محمد محمدي اشتهاردي، داستان‌هاي مثنوي، ج1،‌ص98. [73] مربي به كمك خط فانتزي كلمه لقمان را بنويسد.

79
گروه اول: كساني هستند كه علاوه بر اين كه حاضر نيستند سخنان زيبا و پندهاي ناب رابشنوند، دنبال راهي مي‌گردند كه ديگران نيز از شنيدن آن‌ها محروم شوند.

از جمله در آيه ششم اين سوره يكي از اين افراد معرفي شده است. او جزء ثروتمندان مكه بود و كارش تجارت. او مسافرت‌هاي زيادي به شهرها وكشورهاي دور و نزديك داشت و از اين راه ثروت زيادي را جمع كرده بود، اما مدتي بود كه بسيار غمگين بود واز شدت ناراحتي فرياد مي‌زد و با خودش حرف مي‌زد. ناراحتي او اين بود كه شخصي در مكه به نام «محمد بن عبدالله» ادعا كرده بود كه پيامبر خدا است و براي مردم چيزهايي مي‌خواند كه تازگي داشت. پيامبر خدا مي‌گفت كه اين‌ها آيات كتابي به نام قرآن است كه بر من نازل شده است. او در تلاش بود تا اطراف محمد(ص) را خلوت كند.

در يكي از سفرهايش به ايران با صحنه عجيبي روبه رو شد. او ديد كه يك نفر با يك پرده بزرگ نقاشي كه روي آن تصاويري از مردان قوي هيكل با شمشير‌ها و نيزه‌ها و كلاه‌خودها بود. در بعضي مكان‌ها مي‌ايستاد و با شور و هيجان داستان آن افراد را كه جزء پهلوانان نامي ايران بودند مي‌گفت و مردم نيز از شنيدن اين دلاوري‌ها و قهرماني‌هاي فرزندان ايران زمين، لذت مي‌بردند. فكر پليدي به ذهنش رسيد. با خودش گفت: «‌فهميدم. فهميدم چطور مي‌شود مردم را از اطراف پيامبر(ص) پراكنده كنم و دور خودم جمع كنم.»

اين داستان‌ها را به هر قيمت كه شده خريداري مي‌كنم و براي بزرگان قريش مي‌برم و به آن‌ها مي‌فروشم و پول خوبي نصيبم مي‌شود. با اين فكر نقاشي‌ها را خريداري كرد و به مكه آمد. مستقيم سراغ بزرگان قريش ومشركان كه از دست پيامبر(ص) ناراحت بودند، رفت. داستان خود را تعريف كرد و نقشه‌اش را بيان نمود. آن‌ها پسنديدند و او را تشويق كردند.

نام اين فرد، نضر بن حارث بود. بعد از اين جريان هر روز عده‌اي از مشركان را دور خود جمع مي‌كرد و داستان‌هايي را برايشان تعريف مي‌كرد. او مي‌گفت: «‌محمد(ص) قصه عاد و ثمود را مي‌گويد،‌ من هم داستان پهلوانان را بيان مي‌كنم.»

80
با اين كار عده‌اي دورش جمع مي‌شدند. درنتيجه از شنيدن آيات قرآن از زبان پيامبر(ص) محروم شدند. مشركان از اين كه توانسته بودند عده‌اي را از اطراف پيامبر(ص) پراكنده كنند، خوشحال بودند[74].

اما بچه‌ها! خدا براي اين گونه افراد كه راه را به روي مردم خداجو مي‌بندند، چه مجازاتي در نظر گرفته است؟ خدا دو نوع مجازات براي اين‌ها در نظر گرفته است[75].

عذاب مُهين: سست كننده، خوار كننده

اليم: دردناك چه كسي مي‌تواند بگويد عذاب خوار كننده چه نوع عذابي است؟

بله بچه‌ها! ما دو نوع تنبيه داريم. 1. اين‌كه شخصي كار بدي انجام مي‌دهد، با شلاق به دست و بدنش مي‌زنند. اين كتك خوردن با درد همراه است.

2. گاهي كسي را به براي كار بدي كه انجام داده است، كتك نمي‌زنند بلكه شخصيت او را خُرد مي‌كنند. مثل اين كه كسي بدون دعوت جايي برود. صاحبخانه بدون اين‌كه او را بزند، دست او را گرفته و از مجلس بيرونش مي‌كند. او در بين جمعيت خجالت مي‌كشد. اين تنبيه را عذاب خوار كننده مي‌گويند.

گروه ديگر كساني هستند علاوه بر اين كه پند و نصيحت را گوش مي‌كنند، حتي تمام تلاش خود را مي‌كنند تا آن‌ها را قشنگ عمل كنند. اين‌ها نيكوكارانند، و از ويژگي‌ آن‌ها:

1. به خداوند ايمان دارند. 2.

[74] واحدي نيشابوري، ابوالحسن علي بن احمد، اسباب النزول، ترجمه عليرضا ذكاوتي قراگزلو، ص481. [75] مربي روي تخته طرح را اجرا مي‌كند و معاني آن‌ها را مي‌نويسد و مقداري هم توضيح مي‌دهد.

81
3. كارهاي نيك انجام مي‌دهند.

در اين قسمت چند نكته از سخنان لقمان به فرزندش را برايتان در قالب جدول بازگو مي‌كنم. پس اول به سؤال‌ها پاسخ دهيد، تا من حروف آن را داخل جدول بگذارم. سپس نوبت شما است كه پيام را به دست آوريد. آن چه كه شخص برخود واجب مي كند كه در راه خدا بدهد؟ نذر(1، 2 و3)

كشور فرعون‌ها چه نام دارد؟ مصر (6، 5 و12) چه كلمه‌اي جا افتاده:‌ اللهم... لوليك[76]؟ كن (25)

مشركان چه چيزي را مي‌پرستند؟ بت (15 و20) نهان نيست؟‌ آشكار (7، 18، 28، 11و19)

نه جامد است و نه مايع؟ گاز (26، 14، 16) مداحان در عزاداري چه مي‌خوانند؟ نوحه (4، 17، 10 و23)

نامي پسرانه به معناي پوينده؟ پويا(8، 9، 13 و24) [76] دو حرف «كن» در خانه 25 نوشته مي‌شود.

82
هواپيماي شكاري بر سر دشمن چه مي‌ريزيد؟ بمب (21، 29 و27)

حرف هفدهم الفبا چيست؟ ص (22) براي به دست آوردن پيام، حرف اول جدول را نوشته و پنج تا پنج تا بشماريد. چه كسي زودتر به دست مي‌آورد؟

احسنت، پيام عبارت است از: «نماز بگذار و صبر پيشه كن و آرام صحبت كن.» بله، اين سفارش‌ها در آيات 17 و 19 سوره لقمان آمده است.

حالا به اين شعر توجه كنيد. وقتي نماز مي‌خونم، انگار تو آسمونم[77]

من از زمين جدايم پيش فرشته‌هايم دستاي من تو دستشون، پر مي‌زنم تو آسمون

من با اونا مي‌رم بالا، مي‌چينم از ستاره‌ها در پايان چند دعا مي‌كنم:

خدايا، ما را در انجام كارهاي خوب موفق بدار! خدايا، كمك كن تا راست بگوييم و امانت‌دار خوبي باشيم.

[77] مربي شعر را با صداي خوش بخواند، اگر احساس كرد زياد است قسمتي از شعر را نخواند.
83


برندگان واقعي

به نام آن كه رحمان و رحيم است كتابش نور و پيغامش عظيم است

پيامبر قشنگ ما وقتي مي‌رفت تو كوچه‌ها

خنده به لب سلام مي‌داد به هر كي حتي بچه‌ها

بچه‌هاي خوب سلام، با يك داستان از قرآن درس را شروع مي‌كنم. كساني كه حواسشان جمع است و دوست دارند به داستان قشنگ و زيباي ما گوش بدهند با ذكر صلواتي به استقبال داستان مي‌رويم: «اللهم صل علي محمد و آل محمد»

همه جا صحبت از پيامبر خدا بود. دين اسلام روز به روز در حال گسترش بود و مردم زيادي به اسلام روي مي‌آوردند. مشركان مكه از اين موضوع بسيار ناراحت بودند. همه سران و بزرگان مشرك با هم جمع شده بودند تا اين كه فكري بكنند و جلوي پيشرفت اسلام را بگيرند. سرانجام قبايل مشرك و بت‌پرست عرب براي اين كه دين اسلام را نابود كنند و مسلمانان را از بين ببرند و صداي پيامبر اسلام راخاموش كنند با هم متحد شدند. آنان دست به دست هم دادند و شهر مدينه را كه پيامبر اسلام و يارانش در آن زندگي مي‌كردند، محاصره كردند. آنان تصميم داشتند كه مدينه را با خاك يكسان كنند.

84

به دستور پيامبر همه مسلمانان جمع شدند تا با هم در بارة چگونگي مقابله بادشمن مشورت كنند. در آن جلسه همه ديدگاه‌هاي خود را گفتند، اما هيچ يك از آن‌ها مورد قبول پيامبر اسلام واقع نشد. در اين ميان سلمان فارسي اجازه خواست تا پيشنهاد خود را بگويد. همه منتظر بودند تا ببينند كه او چه پيشنهادي دارد. سلمان گفت: «در مقابل گروه مشركان بايد خندق‌هايي حفر كنيم تا اين خندق‌ها مانع ورود مشركان به شهر مدينه شود. پيشنهاد سلمان به عنوان بهترين راه براي مقابله با مشركان پذيرفته شد و پيامبر دستور داد كه دور مدينه را خندق كندند. با حفر خندق‌هاي بزرگ در اطراف مدينه، مشركان ديگر راه نفوذي براي ورود به شهر مدينه نداشتند و نمي‌توانستند از خندق عبور كنند. با اين نقشه سلمان، مشركان شكست خوردند. بچه‌هاي خوب! آيا مي‌دانيد اين داستان در كدام سوره از قرآن آمده است؟

درورد بر شما، سوره احزاب سورة احزاب در شهر مدينه بر پيامبر نازل شد و داراي 73 آيه است.

آيا دوست داريد با سوره احزاب بيش‌تر آشنا شويد؟‌ بله
85

من چند تا دايره مي‌كشم تا به واسطه سؤال‌هايي كه از شما مي‌پرسم و جواب‌هايي كه شما مي‌دهيد، بتوانيم با سورة احزاب بيش‌تر آشنا شويم. جواب‌هاي درست را داخل دايره‌ها قرار مي‌دهيم.

1. نام همسر فرعون چيست؟ آسيه كدام سوره از قرآن است كه در همة نمازهاي يوميه بايد خوانده شود؟

حمد 3. خانه مقدس در مكه چه نام دارد؟ كعبه

4. اولين پيامبر خدا كيست؟ آدم 5. مادر حضرت عيسي(ع) كيست؟ مريم

6. كدام شب است كه برابر با هزار ماه مي‌باشد؟ قدر 7. آيا مي‌دانيد كه شتر معجزه كدام پيامبر الهي است؟ صالح

8. نام پرنده حضرت سليمان چيست؟ هدهد 9. پسرخوب حضرت آدم چه نام داشت؟ هابيل

10. فرزند حضرت ابراهيم(ع) كه پدر حضرت يعقوب است چه نام داشت؟ اسحاق 11.

86
12. جنگ احزاب در چه شهري اتفاق افتاد؟ مدينه

13. چه چيز قبل از هر نماز يوميه‌اي واجب است؟ وضو 14. پسر ياسر و سميه كيست[78]؟ عمّار

15. به ساعتي كه خورشيد وسط آسمان است؟ ظهر 16. نام مادر حضرت اسماعيل(ع) را بگوييد؟ هاجر

بچه‌هاي خوب! حروف اول دايره‌ها را به هم بچسبانيد تا سه كلمه به دست آيد. درود بر شما! احكام، قصه‌ها، و موعظه.

در سورة ‌احزاب از يك سري احكام شرعي[79] بحث شده است. همچنين در اين سوره قصه‌هايي[80] هم آمده كه يكي از آن‌ها همان جنگ خندق است. در ضمن موعظه[81] فراواني هم در اين سوره وجود دارد. سوره‌ احزاب داراي مطالب خواندني و شنيدني زيادي مي‌باشد. من از ميان همة اين مطالب مي‌خواهم در بارة‌ انسان‌هاي خوبي كه خدا آن‌ها را دوست دارد با شما

[78] اولين مسلمانان شهيد صدر اسلام، ياسر و سميه هستند. [79] در آيه 4 سوره احزاب، احكام پسر خوانده و ظهار آمده است.

[80] در سوره‌ي احزاب آيه 9 و 10 در باره جنگ بحث شده است؛ جنگ خندق. [81] در سوره‌ي احزاب آيه 23، در باره موعظه آمده است.

87
صحبت كنم؛ انسان‌هايي كه به جهت كارهاي خوبشان برخوردار از بخشش خداوند هستند.

بچه‌ها! آيا دوست داريد آن‌هايي را كه مورد بخشش الهي هستند، بشناسيد؟ بله من چهار كلمه روي تخته مي‌نويسم و در مقابل آن‌ها والـ.... ات مي‌گذارم. مي‌خواهم بدانم آيا شما مي‌توانيد كلمه را كامل كنيد؟

اولين كلمه كه مي‌نويسم: 1- المسلمين والـ.... ات

2- المؤمنين والـ.... ات 3- القانتين والـ... ات

4- الصادقين والـ... ات اگر گفتيد كه بعد از كلمه المسلمين چه كلمه‌اي بايد بين والـ.... ات بگذاريم تا جواب به دست بيايد.

درود بر شما، كلمه مسلم را بگذاريم تا «

والمسلمات» بشود.

چه كسي مي‌تواند بگويد معني «المسلمين والمسلمات» يعني چه؟ درود بر شما، مردان و زنان مسلمان

كلمه دوم، ما مؤمنين بود. حالا بگوييد كه با چه كلمه‌اي والـ...ات را كامل كنيم؟ مؤمن درود بر شما، والمؤمنين «

و المومنات» كه معنايش مردان و زنان با ايمان مي‌شود.


كلمه سوم، القانتين بود. با چه كلمه‌اي والـ... ات را كامل كنيم؟ درود بر شما با اضافه كردن قانت«

والقانتات »مي‌شود.

چه كسي مي‌داند كه «والقانتين والقانتات» يعني چه؟ بله، مردان و زنان عبادت پيشه

كلمه چهارم، الصادقين بود. كلمه والـ...ات را چگونه كامل كنيم؟ صادق، درود بر شما الصادقين «

و الصادقات»

88

معني صادقين و صادقات چه مي‌شود؟ بله، مردان و زنان راستگو [82] خوب بچه‌ها! خودتان را با طيب طيب الله، احسنت بارك الله تشويق كنيد.

حالا شما بچه‌ها با چهار گروه از انسان‌هاي خيلي خوب آشنا شديد. اگر دوست داريد با انسان‌هاي خوب ديگر هم آشنا شويد، يك صلوات محمدي بفرستيد. «اللهم صل علي محمد و آل محمد»

حالا كه دوست داريد با انسان‌هاي خوب بيش‌تري آشنا شويد به كارت‌ها با دقت نگاه كنيد. [83] خاشعين خاشعات متصدقين متصدقات صائمين صائمات صابرين صابرات

بچه‌ها! روي اين كارت چه نوشته شده است؟ خاشعين خوب دقت كنيد و بگوييد پشت اين كارت چه نوشته شده است؟ خاشعات چه كسي مي‌داند كه خاشعين و خاشعات به چه معنا است؟ آفرين، مردان وزنان فروتن.

بچه‌ها! روي اين كارت چه نوشته شده است؟ متصدقين به پشت اين كارت نگاه كنيد و بگوييد كه روي آن چه نوشته شده است؟ متصدقات . متصدقين و متصدقات به معناي مردان و زنان صدقه دهنده است.

خوب دقت كنيد روي اين كارت چه نوشته شده است؟ صائمين به پشت كارت نگاه كنيد و بگوييد كه چه نوشته شده است؟ صائمات . معني اين دو كلمه چيست؟ بله، مردان و زنان روزه‌دار.

بچه‌هاي خوب به آخرين كارت نگاه كنيد و بگوييد كه روي آن چه نوشته شده است؟ صابرين [82] سورة‌ احزاب، آيه 35 : انّ المسلمين والمسلمات والمؤمنين والمؤمنات والقانتين والقانتات والصادقين و الصادقات. مردان و زنان مسلمان، مردان و زنان با ايمان، مردان و زنان عبادت پيشه و مردان و زنان راستگو.

[83] كارت پشت و رو نوشته شود و به بچه‌ها نشان داده شود. بچه‌ها با صداي بلند مطلب روي كارت را بخوانند. مربي مي‌تواند توضيح بيش‌تري هم ارايه دهد.
89

حالا به پشت آن نگاه كنيد و بگوييد كهچه نوشته شده است؟‌ صابرات ، يعني مردان و زنان شكيبا و صبور[84] بچه‌ها! همه اين مواردي را كه براي شما گفتم، كساني هستند كه مورد بخشش خداي بزرگ هستند. آن‌هايي كه دوست دارند با يك داستان زيبا و قشنگ به برنامه ادامه بدهيم، صلوات محمدي ديگري بفرستند. اللهم صل علي محمد و آل محمد

دركوچه‌هاي شهر راه مي‌رفت و قدم‌زنان سراغ او را از مردم مي‌گرفت. پرسان پرسان خودش را به نزديك خانه‌اش رساند. خوشحال بود كه خانه‌اش را پيدا كرده است. در خانه را كوبيد. صدايي از درون خانه بلند شد: چه كسي هستي كه در خانه ما را مي‌زني؟ فرمود: داوود(ع) هستم.داوود نبي. آيا اينجا خانه خلاده، دختر اوس هست.در را باز كرد و با تعجب گفت:‌ «اي داوود، پيامبرخدا و فرمانروا و والي حكومت به منزل ما خوش آمدي. بفرماييد و داخل خانه شويد. نبي خدا كجا و منزل دختر اوس كجا! بفرماييد منزل ما را با قدمتان پر نورو بركت نماييد. حضرت داوود فرمود: «اي دختر اوس! از طرف خداي بزرگ براي تو پيامي دارم.» دختر با تعجب گفت: «از طرف خدا براي من پيام داري اي نبي خدا!، شايد خلادة ديگري باشد.» حضرت فرمود: «‌نه

[84] .... والصابرين و الصبرات و الخاشعين و الخاشعات والمتصدقين و المتصدقات و الصائمين و الصائمات و الحافظين فروجهم والحافظات و الذاكرين الله كثيرا و الذاكرات... / آيه 35 سوره احزاب.
90

خلاده ديگري نيست خود شما هستيد. اين پيام پروردگار بزرگ براي شما است. خداي بزرگ فرمود كه شما اهل بهشت هستيد و در بهشت جاودان از نعمت‌هاي او بهره‌مند خواهي شد. البته نه در يك بهشتي عادي، بلكه از آن دسته از بهشتياني هستي كه همراه پيامبر خدايند. بله، خلاده تو قرين و همنشين من در بهشت هستي. بگو تا بدانم چه كار كرده‌اي كه به اين درجه و مقام رسيده‌اي.» خلاده نگاهي به داوود نبي كرد و گفت كه من كار بسيار مهمي به نظرم نمي‌رسد، ولي هر وقت زندگي بر من سخت مي‌شود. هيچ گاه از خدا به خاطر مشكلات و سختي‌ها شكايت و گِله‌اي نمي‌كنم. هميشه با خودم مي‌گفتم كه شايد در دل اين سختي‌ها، حكمتي است كه من نمي‌دانم و خداي بزرگ آن را بهتر مي‌داند. شايد خداي بزرگ لازم دانسته است كه اين مشكل را من تحمل كنم. پس فقط صبر مي‌كردم[85]. حالا كه با انسان‌هاي خوب و مورد بخشش خدا آشنا شديد و آن‌ها را شناختيد، شعري زيبا براي شما مي‌گويم.

در دل مي‌خندد مرد مسـلمـان چون كه او دارد در سينه ايمان

شـكـر خـداونـد بنده حق است اهــل صــداقت مطيع‌ربّ است

صــبـور دانـــا مرد خـدا است سـاده و خاكـي از بد جدا است

بهشـت جاويـد آرزومـند است از بخشش حق اوبهره‌مند‌است

هر كسي كه كارهاي خوب انجام دهد، خداوند او را دوست دارد و مورد بخشش قرار مي‌دهد. و هر كه نيز مورد آمرزش قرار بگيرد، خداوند به او اجر مي‌دهد. مي‌خواهيد بدانيد خداوند به انسان‌هاي خوب چه چيزهايي مي‌دهد؟

پس خوب نگاه كنيد تا براي شما جدولي بكشم. چند سؤال از شما مي‌پرسم. [85] بحارالانوار، علامه مجلسي، ج 14، ص 39، چاپ مؤسسه الوفاء بيروت، سال انتشار 1404.

91
جواب‌هاي درست را طبق شماره وارد جدول كنيد.

كدام واژه به معناي دوست و همراه و كمك كار است؟ يار (5، 4 و 8) سلطان جنگل چه نام دارد؟ شير (3، 7 و13)

نمره عالي چيست؟ بيست (1، 14، 9 و10) پروردگار عالم كيست؟ خدا (2، 17 و12)

كدام واژه هم معني دانش‌آموز است؟ شاگرد (19، 16، 11، 8 و 17) جمع چه واژه‌اي اشياء مي‌شود؟ شيء (6و20)

ستون بدن چه نام دارد؟ پا (15و18) حالا كه جدول كامل شد از شماره يك تا 20 حروف را به هم متصل كنيد. سه كلمه به دست مي‌آيد.

بخشايشي، رستگاري، پاداشي درود بر شما توجه كنيد خداوند بزرگ مي‌فرمايد:

1. بخشايشي فراوان مؤمنان را مژده ده كه براي آنان از طرف خدا بخشايشي فراوان خواهد بود.[86]

2. رستگاري بزرگ [86] آيه 47/ سوره احزاب.

92
هر كه خدا و پيامبرش را فرمان بَرَد قطعاً به رستگاري بزرگي نايل آمده است. [87]

3. پاداشي بزرگ خدا براي نيكوكاران، پاداش بزرگ آماده كرده است؟ [88]

اين‌ها پاداش آدم‌هاي خوبي است كه اطاعت امر خداي بزرگ كرده‌اند و خداوند هم همه آن‌ها را مورد آمرزش خودش قرار مي‌دهد. خدايا امام زمان ما را برسان

خدايا رهبر ما را در پناه خود حفظ بگردان سلامتي آقا امام زمان و رهبر عزيزمان صلوات بفرستيد.

اللهم صل علي محمد و آل محمد. [87] آيه 71/ سوره احزاب.

[88] آيه 29/ سوره احزاب.
93


اين گونه باشيم

بار الها دوست مي‌دارم تو را اي تو با جان و دل من آشنا

اي خداي بي‌شريك و بي‌قرين در ميان دوستانم بهترين نام زيباي تو را دارم به لب شكر مي‌گويم تو را هر روز و شب

سلام سلام به شما بچه‌ها! شما گل‌هاي زيبا، شما كه خوب و زرنگيد

حالتان خوب است؟ خدا را شكر، اميدوارم هميشه شاد و خوشحال باشيد. امروز مي‌خواهيم به كمك شما يك برنامه جالب و جذاب اجرا كنيم.

آماده‌ايد؟ آماده؟ آماده؟ حالا براي اين كه ببينيم آماده هستيد، يك معما طرح مي‌كنم.

خوب حواس‌ها را جمع كنيد و قشنگ گوش كنيد. اي كه هستي مثل گل خوش عطر و بو من كه هستم، كجا هستم، بگو

اولينم، دومين آفتاب دومينم، چارمين ماهتاب آخرم آغاز حمد است و حيا چيست نامم، بنده خوب خدا

آفرين، جواب معماي ما «فتح» است. چه كسي مي‌تواند بگويد معناي فتح چيست[89]؟

بله، فتح يعني‌ پيروزي، باز كردن، گشودن. [89] مربي از بچه‌ها مي‌خواهد تا فتح را معنا كرده و آن معاني را روي تخته مي‌نويسد.

94
خداي مهربان در قرآن يك سوره به نام فتح آورده است كه شماره اين سوره در قرآن 48 است و 29 آيه دارد[90].

آيا مي‌دانيد چرا نام اين سوره فتح است؟ پس خوب گوش كنيد تا براي شما تعريف كنم.

بعد از اين كه پيامبر(ص) از طرف خدا به پيامبري مبعوث گرديد، 13 سال در شهر مكه به تبليغ دين خدا پرداخت. در اين مدت دشمنان و مشركان، پيامبر(ص) و كساني كه به پيامبر(ص) ايمان مي‌آوردند را مورد آزار و اذيت و شكنجه قرار مي‌دادند تا دست از دين خود بردارند، اما مسلمانان تمام اين شكنجه‌ها راتحمل مي‌كردند. تا اين كه پيامبر(ص) به امر خدا از شهر مكه هجرت كرد و در شهر مدينه حكومت اسلامي را پايه‌گذاري كرد. مسلمانان در كنار هم به خوبي و خوشي زندگي را شروع كردند. هراز چندي دشمنان بر عليه مسلمانان جنگي راه مي‌انداختند، اما با اتحادي كه بين مسلمانان بود اين سختي‌ها قابل تحمل بود.

پيامبر(ص) و يارانش آرزو داشتند تا بتوانند روزي به راحتي در شهر مكه گردش كنند و خانه خدا را كه يادگار حضرت ابراهيم(ع) و اسماعيل(ع) بود را زيارت كنند و آزادانه به طواف بپردازند. بعد از مدتي پيامبر(ص) يك شب در خواب ديد كه وارد شهر مكه شده و با تعدادي از ياران مشغول انجام مراسم حج هستند. خوشحال از خواب بيدار شد و به ياران مژده پيروزي و فتح مكه را داد. اين جريان در آيه 27 اين سوره آمده است.

بله بچه‌ها! ‌سال ششم هجرت بودكه پيامبر(ص) فرمودند: «هر كس دوست دارد به زيارت خانه خدا برود، آماده شود.» با شنيدن فرمان پيامبر(ص) حدود 1400 نفر آماده [90] مربي با كارت شماره سوره و تعداد آيات را به بچه‌ها ارائه دهد.

95
شدند. همه لباس احرام[91] پوشيدند و منتظر فرمان حركت از طرف رسول خدا(ص) بودند.

فرمان صادر شد و مسلمانان با نداي « الله اكبر و لااله الا الله» – «ولله الحمد[92]» حركت خود را آغاز كردند. همه خوشحال و خندان بودند. آنان از شهر مدينه دور مي‌شدند و به شهر مكه نزديك مي‌شدند. ناگهان از دور چند سوار پيدا شدند. مسلمانان ترسيدند و گفتند: «كفار قريش آمده‌اند تا ما را از بين ببرند و ما هيچ اسلحه‌اي نداريم. حالا چه كار كنيم؟»

پيامبر(ص) فرمود: «نترسيد و شجاع باشيد. خدا با ما است.» بله، چند نفر ازكفار قريش آمدند و خواستند تا مسلمانان را بترسانند، اما مسلمانان به فرمان رسول خدا(ص) در مقابل آنان هيچ حركتي نكردند. به همين دليل به مسلمانان روكردند وگفتند: «بايد به شهرتان برگرديد. حق ورود به شهر مكه را نداريد.»

پيامبر(ص) جلو آمد و فرمود: «تنها براي زيارت خانه خدا آمده‌ايم.» كفار به شهر برگشتند و مسلمانان به فرمان رسول خدا(ص) ايستادند و چادرها را برپا كردند.

تشنگي از يك طرف و گرمي هوا از طرف ديگر آنان را كلافه كرده بود.مسلمانان سراغ چاه‌هاي آن محل رفتند، اما با كمال تعجب ديدند كه چاه‌ها هم خشك هستند. واي خداي من! چكار كنيم؟ اينجا كجاست؟ از تشنگي هلاك مي‌شويم. پيامبر(ص) با معجزه الهي از چاه‌ها آب براي همه فراهم كرد. مسلمانان از پيامبر(ص) تشكر كردند.

پيامبر(ص) فرمود: «اين‌جا حديبيه است. همين جا مي‌مانيم تا ببينيم خداوند چه تصميمي در مورد ما دارد.» [91] لباسي را كه حجاج مي‌پوشند، احرام مي‌گويند.

[92] مربي اين شعارها را با دانش‌آموزان همخواني كند.
96

نماينده‌اي از طرف پيامبر(ص) به طرف قريش فرستاده شد و پيام پيامبر(ص) را به آن‌ها رساند. نماينده قريش به نام «عروه بن مسعود ثقفي» به طرف منطقه حديبيه آمد. او فردي زيرك و باهوش بود. آمده بود تا اطلاعاتي در مورد پيامبر(ص) و اطرافيان او به دست آورد و در مورد اين اتفاق با پيامبر(ص) مذاكره كند. او همه چيز را با چشمان تيزبين خود دنبال مي‌كرد تا چيزي از چشمش دور نماند. او مي‌‌خواست اطلاعات كاملي از وضع مسلمانان به قريش برساند. ناگهان صدايي به گوش او رسيد. سؤال كرد كه چه گفته مي‌شود.

گفتند: «مؤذن پيامبر(ص) وقت نماز را اعلام مي‌كند. » اصحاب پيامبر اسلام(ص) وضو گرفتند و آماده براي نماز شدند. صحنه‌اي عجيب توجه عروه را به خودش جلب كرد. ديد عده‌اي دور پيامبر(ص) را گرفته‌اند. جلو رفت و ديد كه پيامبر(ص) در حال شستن دست و صورت است.

سؤال كرد كه محمد(ص) چكار مي‌كند؟‌ گفتند كه وضو مي‌گيرد. شما چه كار مي‌كنيد؟‌ ما آب وضوي پيامبر(ص) را از باب تبرك مي‌گيريم و به سر و صورت خود مي‌ماليم.
97

با تعجب سر خود را تكان داد و گفت:‌ «عجب.» وقتي به مكه برگشت به قريش گفت:‌ «اي قريش! من به دربار كسري و قيصر[93] و نجاشي رفته‌ام. هرگز زمامداري را ميان قومش به عظمت محمد(ص) نديدم.»

اي قريش! اگر گمان مي‌كنيد كه آن‌ها دست از پيامبر و آيين‌شان برمي‌دارند، اشتباه بزرگي مي‌كنيد. شما با افرادي روبه رو هستيد كه حاضر هستند تا آخرين قطره خون از پيامبرشان دفاع كنند. بايد فكري اساسي كرد.

قريش با مشورت به اين نتيجه رسيدند كه تنها راه، صلح با پيامبر(ص) است. آنان پيمان صلحي با رسول خدا(ص) بستند كه به «صلح حديبيه» معروف شد. بعد از اين قرارداد، قرار شد كه مسلمانان امسال را به مدينه برگردند. عده‌اي از اين وضعيت ناراحت بودند، با فرمان پيامبر(ص) قسمتي از مراسم حج، يعني تراشيدن سر را انجام دادند و از احرام خارج شدند.

در اين كار خود پيامبر(ص) پيش قدم شد و سر را تراشيده و از احرام خارج شد[94]. در راه بازگشت، وحي بر پيامبر(ص) نازل شد و آيات اول سورة‌ فتح را پيامبر(ص) تلاوت كرد. بعد از مدتي نشانه‌هاي اين پيروزي را مسلمانان ديدند. از جمله اين كه مشركان حق نداشتند مسلمانان را اذيت كنند، به راحتي وارد مكه شوند و در مسجدالحرام عبادت كنند.

مسلمانان از اين كه خداي مهربان در مقابل صبر و استقامتشان در راه دين اين همه به آنان لطف كرده و به آنان عزت بخشيده است تشكر كردند. مسلمانان همه يك صدا در سجده‌هايشان مي‌گفتند[95]: «حمداًلله» (3) «شكراًلله»(3) خوب بچه‌ها! با توجه به داستان گفته شده اين پيروزي چگونه به دست آمد؟ بگوييد تا من آن‌ها را يادداشت كنم.

1. [93] «كسري» لقب پادشاهان ايران و «قيصر» لقب پادشان روم مي‌باشد.

[94] مكارم شيرازي، ناصر، تفسير نمونه، ج22، ص10. [95] مربي اين دوكلمه را با بچه‌ها همخواني كنند. اگر در مسجد است در حال سجده اين ذكر را بگويند.

98
2. با همكاري واتحاد

3. با مقاومت در مقابل سختي‌ها 4. ....

بله بچه‌ها! همه اين‌‌ها را كه گفتيد درست است، اما مهم‌ترين عامل پيروزي مسلمانان چه بود؟‌ اين‌جا براي اين كه آن عامل را بفهميم، به كمك خط فانتزي به شما مي‌گويم. پس شما خوب دقت كنيد وآن را حدس بزنيد.


ا...ا....ت از ر....بـ...


اطاعت از رهبر


آفرين به شما! «اطاعت از رهبر» چه نتيجه‌اي دارد؟ خدا در قرآن سوره فتح آيه 17 مي‌فرمايد[96]: «و من يطع الله و رسوله يدخله جنات تجري من تحتها الانهار»

« هر كس از خدا و رسول خدا اطاعت كند او را داخل باغ‌هاي بهشتي مي‌كنند كه در زير درختانش نهرها جاري است.» اما كساني كه در مقابل رهبر الهي مخالفت مي‌كنند؟ چه عاقبتي برايشان رقم مي‌خورد؟

ادامه آيه 17 اين سوره: «و من يتول يعذبه عذابا اليما» و هر كس مخالف كند با عذابي دردناك عذاب مي‌شود.[97]

[96] مربي يا يكي از دانش‌آموزان اين قسمت از آيه را با صداي خوش بخواند و ترجمه آن را نيز مربي روي تخته بنويسد. [97] مربي روي تخته مي‌نويسد با دو فلش بحث را ادامه مي‌دهد.

99
از رهبر الهي اطاعت كنند --- بهشت

جايگاه كساني كه با رهبر الهي مخالفت كنند --- دوزخ

بچه‌ها بياييد ببينيم كساني كه اطراف پيامبر(ص) جمع شده بودند و از ايشان اطاعت مي‌كردند، رفتارشان چگونه بود؟ رفتار آن‌ها با خداوند به عنوان خالق

رفتار آن‌ها با مؤمنان به عنوان برادر ديني رفتار آن‌ها با كافران به عنوان دشمن

براي اين كه به پاسخ اين سؤال‌ها برسيم، يك گل زيبا روي تخته طراحي مي‌كنيم و از اين طريق پاسخ‌ها را پيدا مي‌كنيم[98]. اين گونه رفتارها در آيه 29 اين سوره آمده است: «اشدآء علي الكفار رحماء بينهم تراهم ركعا سجدا.»

مؤمنان با اين گونه رفتاري كه از پيامبر(ص) آموختند و عمل كردند، مورد توجه خدا واقع شدند و خداوند به آن‌ها پاداش داد. [98] مربي چهار شاخه گل طراحي مي‌كند. در دو گل شماره 1 و 2 رفتار با خداوند در گل شماره 2 رفتار با مؤمنان و در گل شماره 4 رفتار با دشمنان كه حروف پراكنده است در گل‌ها نوشته مي‌شوند. پاسخ صحيح عبارتند از: 1- خضوع، 2- خشوع، 3- مهربان، 4- گستاخي.

100
مي‌دانيد چه پاداشي؟

با توجه به آيه 20 اين سوره، پاداش‌هايي كه خداوند در اين دنيا به مؤمنان داده است را بيان مي‌كند[99]. آنچه خداوند مهربان داده

رسيدن به ثروت نجات از دست كفار

هدايت به راه راست پس با هم اين دعا را بخوانيم كه

خدايا، راه راست را به ما نشان بده! خدايا‌، كمك كن تا پيروان خوبي براي پيامبر و امامان باشيم!

خدايا، كمك كن تا بتوانيم سختي‌ها را تحمل كنيم! [99] وعدكم الله مغانم كثيره و كف ايدي الناس عنكم ... و يهديكم صراطاٌ مستقيما. مربي آيه را روي تخته نوشته و با صداي بلند و زيبا مي‌خواند ودانش‌آموزان آن را تكرار كنند. ترجمه آيه عبارت است از: «خداوند غنايم فراواني به شما وعده داده بود كه آن‌ها را به دست مي‌آوريد، ولي اين يكي را زودتر براي شما فراهم ساخت، و دست تعدّي مردم ]دشمنان[ را از شما باز داشت تا نشانه‌اي براي مؤمنان باشد و شما را به راه راست هدايت كند.

101